To najstarszy wieżowiec w Olsztynie. Dr Szymon Żyliński z UWM nagrał film o jego historii [VIDEO]

2023-08-15 10:30:10(ost. akt: 2023-08-17 10:47:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ciężko w to uwierzyć, ale najstarszy wieżowiec w Olsztynie ma tylko 6 pięter. Znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 2 i przez wielu olsztynian uznawany jest za symbol rosnącego miasta.
Dr Szymon Żyliński jest youtuberem i wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W wolnych chwilach nagrywa filmy o szerokiej tematyce: od wskazówek dotyczących studiowania, przez podróże aż do ciekawostek na temat Olsztynie.

W 2021 roku we współpracy z Arturem Sobielą z Muzeum Nowoczesności nagrał film, w którym opowiedział historię powstawania najstarszego olsztyńskiego wieżowca, który został wybudowany w 1962 roku.

W czwartek (17 sierpnia) przypada 61. rocznica powstania "drapacza chmur" na miarę powojennego Olsztyna. Wieżowiec nadal pełni swoją rolę, a mieszkańcy uważają, że budynek bardzo dobrze się zestarzał.

— Co to za wieżowiec, który ma 6 pięter, natomiast przez kilkanaście lat był to najwyższy budynek w mieście — wyjaśnił w filmie Artur Sobiela.

Okazuje się, że budynek jak na tamte czasy był i tak wysoki jak na zabudowę mieszkalną w mieście. Na początku były tworzone tylko bloki jedno i dwu-piętrowe. Dopiero później w latach 50. XX wieku powstawały maksymalnie bloki czteropiętrowe.

Wieżowiec niósł za sobą wiele niedogodności dla mieszkańców. Najpierw pojawiły się problemy z oddaniem budynku przez architekta. Później utrudnień dostarczyła instalacja elektryczna.

W latach 60. XX wieku -20 stopni Celsjusza w zimę było często normą. Niestety, wykonawca nie wziął pod uwagę podczas budowy, rury nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed mrozami, a skutkiem były popękane grzejniki.

Chociaż początki najstarszego wieżowca nie były łatwe, to warto poznać jego historię, bo zdecydowanie jest początkiem nowej ery w Olsztynie. Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez dr Szymona Żylińskiego.W czwartkowym (17 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Punkty karne będą liczone po staremu
Było trochę zamieszania, ale już chyba wiadomo, od kiedy punkty karne będą liczone po nowemu. A mówiąc precyzyjnie, po staremu, bo wracamy do rozwiązań, które już były. Ta data — wszystko na to wskazuje — to 17 września.

Prezydent Olsztyna szykuje się na inne wybory?
Czy w Olsztynie czeka nas znowu pojedynek Piotr Grzymowicz-Czesław Jerzy Małkowski? Wczoraj KO upubliczniła listy swoich kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Skąd to pytanie? Bo nie ma nich prezydenta Piotra Grzymowicza. Zamiast niego w szranki z senator Lidią Staroń stanie najpewniej Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna.

Betonoza zniknie? Rząd przeznacza na to środki
Wybetonowane centra miast? Nawet na zielonych Warmii i Mazurach to problem. Na szczęście podejście do rynków bez zieleni się zmienia. Rusza specjalny, rządowy program.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl