Poważne plany w sprawie hostelu obok Wysokiej Bramy w Olsztynie. Znamy szczegóły

2023-08-14 11:02:52(ost. akt: 2023-08-14 12:58:34)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Hotelu przy Wysokiej Bramie nie trzeba przedstawiać żadnemu mieszkańcowi Olsztyna. Ten PRL-owsko wyglądający budynek od lat jest przytulony do jednego z największych zabytków miasta. Teraz jednak wszystko może się zmienić, a białe mury zyskają kompletnie nowe przeznaczenie.
Hotelem przy Wysokiej Bramie od czasów powojennych opiekowało się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Budynek został przekazany przez miasto PTTK mocą uchwały podjętej przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w 1951 roku.

W 2019 roku miejscy urzędnicy porządkując dokumenty własnościowe obiektów znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu starówki dopatrzyli się luki, która zupełnie zmienia sytuację budynku. Okazuje się, że uchwała podjęta ponad 80 lat temu nie powoływała się w swojej treści na żadne przepisy obowiązującego wtedy prawa. Łącząc kropki wyszło na to, że skoro tamta uchwała była bezprawna, to budynek powinien wrócić we władanie miasta. PTTK nie chciało zgodzić się z tą decyzją.

Tak wyglądała Wysoka Brama na chwilę przed odkryciem archeologicznym
Fot. Zbigniew Woźniak
Tak wyglądała Wysoka Brama na chwilę przed odkryciem archeologicznym

— Działaliśmy w tym budynku od 1948 roku. Teraz okazało się, że papiery o przekazaniu tego budynku nie do końca były w porządku. Sprawy własności trzeba było uregulować, w tym wypadku sąd przyznał rację miastu — komentuje prezes Warmińsko-Mazurskiego oddziału PTTK Marian Jurak, który dodał, że przez 80 lat Towarzystwo dbało o zabytek, więc naturalne jest, że nadal chce tam działać.

Mimo tego, że na pierwszy rzut oka sprawa wygląda jak wojna pomiędzy miastem i PTTK, tak na prawdę jest to bardziej stan negocjacji i uzgodnień, a między prezesem PTTK i prezydentem Olsztyna nie ma złej krwi.

Sprawa Wysokiej Bramy i hostelu nie jest jedyną kwestią, jaką miasto ustala z PTTK. Na sąsiedniej działce pod koniec lat 60. XX wieku PTTK zbudowało piętrowe biuro i pawilon, w którym obecnie jest sklep. Teraz okazało się, że są to miejskie działki, nie PTTK. Ponieważ jednak PTTK poniosło nakłady inwestycyjne związane z budową i utrzymaniem budynków, kwestia ich własności wciąż jest przez strony regulowana; trwa m.in. wycena budynków.

Co dalej?


Nowy właściciel obiektów już planuje nowe porządki. Mimo tego, że obiekt swoim wyglądem przypomina nam czasy słusznie minione to znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji.

— Jako miasto mamy dość ograniczone możliwości co do ingerencji w Stare Miasto i wprowadzenie tam nowości. Co prawda jesteśmy właścicielami takich obiektów jak spichlerz czy amfiteatr, jednak one pełnią już swoje określone role — zauważa przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie Robert Szewczyk — Budynek przylegający do Wysokiej Bramy powinien pełnić funkcję użyteczności publicznej, które ustalimy na drodze dialogu z mieszkańcami Olsztyna, Śródmieścia i obecnym operatorem budynku czyli PTTK. Jednym z moich marzeń jest ulokowanie tutaj muzeum Miasta Olsztyna. Jako stolica Warmii a teraz województwa warmińsko-mazurskiego z pewnością mamy się czym pochwalić — zauważa Robert Szewczyk.

Obecny hostel jest postawiony na historycznych fundamentach przylegających do Wysokiej Bramy. W dawnych czasach znajdowało się to m.in więzienie. Aktualnie cały teren jest objęty ochroną konserwatora zabytków i to od niego w dużej mierze zleży, jakie inwestycje uda się w tym miejscu poczynić.

— Koncepcja muzeum jest jedną z wielu. Może tutaj powstać również centrum organizacji pozarządowych, miejsce spotkań czy cokolwiek innego, co będą chcieli mieszkańcy. Moim marzeniem jest to, żeby otoczenie Wysokiej Bramy odzyskało swój dawny, historyczny blask — podkreśla przewodniczący Rady Miasta.

Aktualne wokół terenów o których jest mowa trwa inwestycja tramwajowa, która znacznie odmieni tereny przed hostelem. Od lat miasto ma również przygotowany projekt uczytelnienia rondeli, na który jednak permanentnie brakuje pieniędzy. Kolejnym kamieniem w ogródku miasta są również "klepiska" czyli dzikie parkingi nieopodal Wysokiej Bramy, które nie należą do najbardziej estetycznych miejsc w centrum Olsztyna.

— Jestem świadomy tego, że hostel w swoim obecnym wyglądzie nie pasuje do całości starówki. Mam nadzieję, że uda nam się wreszcie uczytelnić rondelę i zrobić coś z terenami po prawej stronie. Nasze dotychczasowe plany odnośnie starówki nie przewidywały tego, że hostel stanie się własnością miasta, ale jest to ogromny potencjał, którego nie możemy zmarnować — dodaje Robert Szewczyk.

Inwestycja tramwajowa wraz z przystankiem tramwajowym pod Wysoką Bramą powinna zostać ukończona wraz z końcem października. O ewentualnych ruchach związanych z zagospodarowaniem terenów wokół Wysokiej Bramy władze Olsztyna mogą zacząć rozmawiać najszybciej na początku 2024 roku.

Karol Grosz

Hostel przed Wysoką Bramą 2006 rok
Fot. Zbigniew Woźniak
Hostel przed Wysoką Bramą 2006 rok


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3110620 15 sie 2023 08:19

    Ohydna architektura. To coś powinno być zburzone. Na tym miejscu postawić tak jak było w latach 30 ub. wieku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. adam 123 #3110596 14 sie 2023 16:32

    wyburzyc to. A ta dziure zalatac!

    odpowiedz na ten komentarz