NBP i Narodowy Bank Ukrainy wyemitują srebrne monety kolekcjonerskie "Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo"

2023-08-11 08:12:26(ost. akt: 2023-08-11 08:17:14)
Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy – 24 sierpnia Narodowy Bank Polski wyemituje wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy srebrne monety kolekcjonerskie "Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo" zaprojektowane przez ukraińskiego artystę Volodymyra Tarana. Będą dostępne w Polsce i w Ukrainie - podał NBP.
"Wspólna emisja srebrnych monet o nominale – odpowiednio – 10 złotych i 10 hrywien to kolejny dowód owocnej współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy. Obie monety stanowią zestaw, a ich projekt tworzy kompozycyjną całość, układając się w kształt serca. Autorem projektu jest ukraiński artysta Volodymyr Taran" - poinformowało w czwartek Biuro Prasowe NBP.

Monety będą wykonane ze srebra próby Ag 999, masa każdej będzie wynosić 31,1 g. Łączny nakład emisyjny zestawów ma liczyć do 10 tys. sztuk, z czego połowa nakładu będzie produkowana i sprzedawana w Polsce, a połowa w Ukrainie.

"Ustalona wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy data emisji monet – 24 sierpnia – ma symboliczne znaczenie. W tym dniu Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości" - podkreślono. Monety będą dostępne do sprzedaży w kasach Oddziałów Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Nakład przeznaczony do sprzedaży w Ukrainie - jak podano - będzie dystrybuowany poprzez oficjalne banki dystrybucyjne oraz poprzez sklep internetowy Narodowego Banku Ukrainy.

Tegoroczna emisja to druga wspólna inicjatywa NBU oraz NBP. W 2012 r. oba banki wyemitowały z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010–12 srebrne monety kolekcjonerskie – podobnie jak obecnie – tworzące zestaw.

"Narodowy Bank Polski planuje przekazanie na rzecz Ukrainy dochodu ze sprzedaży zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich +Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo+ w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego" - dodano w informacji przesłanej przez Biuro Prasowe NBP. (PAP)