Kartka z kalendarza: dziś piątek, 11 sierpnia

2023-08-11 07:29:25(ost. akt: 2023-08-11 07:45:14)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Dziś jest piątek, 223. dzień roku. Wschód słońca o godz. 05.11, zachód o 20.10. Imieniny obchodzą: Włodzimierz, Zuzanna oraz Aleksander, Filomena, Herman, Klara, Ligia, Lilia, Piotr, Rufin, Telimena, Tyburcja, Tyburcjusz, Tyburcy, Włodzimir, Włościwoj.


131 lat temu w Błoniu koło Kutna urodził się Władysław Anders, generał WP, organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, dowódca 2 Korpusu Polskiego; od lutego do maja 1945 r. pełniący obowiązki Naczelnego Wodza (zmarł 12 maja 1970 roku).

103 lata temu w czasie wojny polsko-bolszewickiej wojska sowieckie dotarły do Wisły; Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych.

90 lat temu w Rzeszowie urodził się Jerzy Grotowski, reżyser i teoretyk teatru, reformator sztuki aktorskiej, pedagog, założyciel i kierownik Teatru Laboratorium (zmarł 14 stycznia 1999 roku).

86 lat temu szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz numer 00485 nakazujący "całkowitą likwidację polskich siatek szpiegowskich"; ze 143 tys. osób aresztowanych w ZSRS pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski w latach 1937-1938 stracono 111 tys.; zdaniem prof. Timothy'ego Snydera, wedle ostrożnych szacunków, wśród straconych w tym okresie było około 85 tys. Polaków.

79 lat temu w czasie Powstania Warszawskiego Powstańcy opuścili Redutę Wawelską na Ochocie; oddziały niemieckie opanowały Wolę; odwrót Zgrupowania "Radosław" w kierunku Starego Miasta.

78 lat temu w Otwocku zmarł Stefan Jaracz, aktor, reżyser; wystąpił m.in. w filmach "Księżna Łowicka" i "Jego wielka miłość"; w latach 30. dyrektor warszawskiego teatru Ateneum.

# # #

Dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński będzie przebywał z wizytą w Wejherowie (woj pomorskie).

Na godz. 13 w Klasztorze zgromadzenia zakonnego Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie zaplanowano briefing prasowy pt. "Polski ład dla Zabytków". Następnie odbędzie się złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobach pomordowanych Polaków przy Sanktuarium Piaśnickim.

Ostatnim punktem wizyty ministra Glińskiego w Wejherowie będzie udział w uroczystości otwarcia Muzeum Piaśnickiego z wystawą stałą.

Muzeum Piaśnickie ma przypominać nieopowiedzianą przez długie lata historię wielu tysięcy polskich ofiar Zbrodni Pomorskiej, dokonanej przez Niemców na Pomorzu w latach 1939–1940. Obok przedstawicieli polskiej inteligencji jej ofiarami padli najbardziej bezbronni – dzieci, osoby niepełnosprawne oraz pacjenci szpitali psychiatrycznych.

Siedzibą nowej instytucji, która została powołana do życia jako oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie, jest Villa Musica w Wejherowie. Jej historia w szczególny sposób wiąże się ze zbrodnią piaśnicką. Villa Musica zbudowana została w 1926 r. przez Franciszka Panka, lekarza i działacza społecznego Wejherowa. W okresie przedwojennym willa pełniła funkcję salonu kulturalnego miasta. W roku 1939 obiekt zajęli Niemcy. Urządzili tu lokalną siedzibę Gestapo, która stała się miejscem koordynowania działań związanych z egzekucjami w Piaśnicy. W piwnicach domu i ogrodzie magazynowano odzież i przedmioty zrabowane zamordowanym.


Galeria zdjęć na dziś: Pontony dla strażaków - 2010 rok


Udanego dnia!
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl