Noc Muzeów z Kopernikiem w Skansenie w Olsztynku

2023-08-04 16:30:35(ost. akt: 2023-08-04 15:11:01)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

W najbliższy weekend w olsztyneckim Skansenie odbędzie się nie lada wydarzenie. To gratka nie tylko dla fanów astronomii i Kopernika, ale również wszystkich tych, którzy chcą spędzić sobotnią noc aktywnie.
W sobotę (5 sierpnia) od godz. 20:30 Skansen w Olsztynku we współpracy z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zapraszają na Noc Muzeów z Kopernikiem.

— Tak jak nasz wielki astronom będziemy tej nocy oglądać niebo nad Warmią i Mazurami — piszą organizatorzy.

Kopernikański wieczór w Skansenie rozpocznie się od kosmicznego koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Warmińsko-Mazurskiego Kwartetu Smyczkowego.

Od godz. 21 wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w prelekcjach:
— Małgorzaty Czupajło z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: "Mikołaj Kopernik inaczej" oraz "O obserwacjach i przyrządach astronomicznych Mikołaja Kopernika"
— dr Bogdana Radzickiego: "O astronomii ludowej Warmiaków i Mazurów"
— Gabrieli Semenowicz "Meteorologia ludowa na Warmii i Mazurach"
— Nikoli Dąbrowskiej "O astrologii ludowej i księżycowym horoskopie zamontowanym przez Maxa Toeppena"

W ramach nocy muzeów z Kopernikiem, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR poprowadzi dla wszystkich chętnych warsztaty fotograficzne: Nocne malowanie światłem w Skansenie.

Dodatkowo na gości będą czekały pokazy i opowieści o sierpniowym niebie, wspólne liczenie perseidów i kosmiczne warsztaty dla dzieci.

Organizatorzy zalecają, żeby zabrać ze sobą koc lub leżak.

Wstęp na wydarzenie kosztuje 2 złote.


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”

— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl