Rusza 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

2023-08-04 10:05:59(ost. akt: 2023-08-04 12:12:18)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kilkanaście koncertów oraz recitali fortepianowych znalazło się w programie 78. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który w piątek rozpocznie się w Dusznikach-Zdroju. To jeden z najstarszych na świecie festiwali pianistycznych.
Festiwal rozpocznie się koncertem szwajcarskiego pianisty Francesco Piemontesi, który zdobył m.in. III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Królowej Elżbiety - Bruksela 2007.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Piemontesi to pianista o wyjątkowej, wyrafinowanej ekspresji, która łączy się z doskonałymi umiejętnościami technicznymi. Artysta jest znany z interpretacji Mozarta i wczesnoromantycznego repertuaru.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, w programie imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazły się recitale laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych, a także młodych artystów odnoszących już pierwsze sukcesy.

Podczas wieczornych koncertów melomani wysłuchają utworów w wykonaniu m.in. włoskiego pianisty Federica Colli’ego czy urodzonego w Rosji Litwina Lukasa Geniusasa. Przed dusznicką publicznością zaprezentują się również Rosjanki - Yulianna Avdeeva i Anna Geniushene, a także japońska skrzypaczka Hina Maeda oraz pochodząca z USA pianistka Kate Liu, której koncert zakończy festiwal.

Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Piotr Paleczny, szczególną uwagę w tegorocznym programie zwraca na recital wiolonczelowy urodzonej w Paryżu Camilli Thomas, której towarzyszyć będzie francuski pianista Julien Brocal.

— W Dworku Chopina usłyszymy wiolonczelę niezwykłą – instrument Antonia Stradivariego, którego dźwięku słuchał Chopin na krótko przed śmiercią, kiedy fragmenty Sonaty g-moll op. 65 grał dla umierającego Fryderyka jego przyjaciel, wiolonczelista Auguste Franchomme. Jego kompozycje znajdą się również w programie koncertu i wydaje mi się, że ten szczególny wieczór będzie jednym z najbardziej wzruszających festiwalowych wydarzeń — napisał prof. Paleczny.

Prof. Paleczny zwrócił też uwagę na recitale w wykonaniu młodych artystów, laureatów ostatnich międzynarodowych konkursów pianistycznych.

— Naszymi gośćmi będą nadzwyczaj utalentowani pianiści: Mateusz Krzyżowski, Kevin Chen, Giorgi Gigashvili, Hyuk Lee, Piotr Pawlak, Illia Ovcharenko, Yukine Kuroki oraz Jakub Kuszlik — wyliczał dyrektor.

W tym rok odbywający się w ramach dusznickiego festiwalu Kurs Mistrzowski poprowadzą prof. Lidia Grychtołówna oraz mieszkający w Berlinie pianista i pedagog Eldar Nebolsin. W kursie będą uczestniczyć finaliści ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w znajdującym się w parku zdrojowym Dworku Chopina, gdzie w 1826 roku z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 roku polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski zakończy się 12 sierpnia.

źródło: PAP/Piotr Doczekalski


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”
— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl