W Lidzbarku Warmińskim można już korzystać z pawilonu zdrowia

2023-08-04 09:30:59(ost. akt: 2023-08-04 09:08:39)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: M. Misztal

W Lidzbarku Warmińskim, który chce się stać uzdrowiskiem, można korzystać z pawilonu zdrowia, w którym znajduje się m.in. tężnia solankowa i grota solna. Pawilon położony jest nad zrewitalizowanym żabim stawem.
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski poinformował, że korzystanie z pawilonu zdrowia będzie bezpłatne zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów.

Pawilon znajduje się w sąsiedztwie dobrze już znanych w Lidzbarku tężni solankowych nad popularnym przed laty żabim stawem. Staw ten w ostatnich latach zarósł, ale został na nowo przywrócony do życia i w najbliższej przyszłości pojawią się w nim ozdobne, kolorowe ryby. Cały staw okala zbudowana z drewna ścieżka spacerowa, a w pawilonie zdrowia nad taflą wody zbudowano taras.

— W pawilonie znajduje się przeszklona rotunda, w której można się rozsiąść na leżaku i podziwiać staw i warmiński krajobraz. Będzie tam także pijania wody, już jest mała tężnia solankowa — powiedział burmistrz Jacek Wiśniowski.

W dolnej partii pawilonu zdrowia ulokowano podświetlaną grotę solną i kolejną, wbudowaną w grotę, tężnię oraz salę rehabilitacyjną i gabinet diagnostyczny.

— Z groty solnej na raz może korzystać 10 osób, więc może zajść potrzeba stworzenia listy zapisów na korzystanie z tego miejsca. Ale cały pawilon jest wspaniałym, służącym relaksowi i odpoczynkowi miejscem — zapewnił burmistrz.

Pawilon, tak jak i sąsiednie tężnie, zbudował samorząd za ponad 40 mln złotych, z czego 24 mln złotych miasto pozyskało ze środków zewnętrznych.

Miasto Lidzbark Warmiński zabiega o status uzdrowiska. W uzdrowiskowej części miasta prywatny inwestor buduje szpital przyrodoleczniczy, a miasto już przygotowuje operat, który pozwoli resortowi zdrowia na podjęcie decyzji ws. przyznania miastu statusu uzdrowiska.

Lidzbark Warmiński przygotowując się do świadczenia usług uzdrowiskowych przekształcił w tereny rekreacyjne i spacerowe dolinę rzeki Symsarny, zbudował tężnię na wolnym powietrzu oraz pawilon zdrowia. Ponad 4,4 ha gruntów w dzielnicy uzdrowiskowej zostało przez samorząd uzbrojonych i wystawionych w ofercie na dzierżawę wieczystą. Na jednej z takich działek trwa budowa zakładu przyrodoleczniczego.

Zgodnie ze świadectwem potwierdzającym właściwości lecznicze klimatu w uzdrowisku w Lidzbarku Warmińskim możliwe będzie wykonywanie czynności fizykoterapii, leczniczych i rehabilitacyjnych dotyczących chorób układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych i przemiany materii.

źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”
— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl