Policjanci z Olsztyna ostrzegają przed nową metodą działania oszustów

2023-08-06 14:08:51(ost. akt: 2023-08-05 17:45:42)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Oszuści po raz kolejny wykorzystali troskę, empatię i chęć pomocy członkom rodziny. Tym razem wysłali wiadomości z prośbą o przekazanie pieniędzy do 64-letniej mieszkanki Olsztyna.
„Mamo, napisz do mnie na ten numer…- wiadomość o takiej treści w niedzielę (30 lipca) otrzymała pewna mieszkanka Olsztyna.

Kobieta była przekonana, że nadawcą jest jej córką, w związku z tym kontynuowała konwersację bez żadnych podejrzeń.

W trakcie wymiany wiadomości rzekoma córka twierdziła, że jej poprzedni telefon uległ zniszczeniu i potrzebuje pieniędzy na zakup nowego. Pokrzywdzona myśląc, że pomaga najbliższej osobie - przekazała na wskazane przez oszusta konto prawie 4 tysiące złotych.

Następnego dnia 64-latka otrzymała telefon od córki z właściwego numeru. Wtedy kobieta zorientowała się, że wcześniej pisała z oszustką i postanowiła zadzwonić na infolinię banku oraz zgłosić sprawę olsztyńskim policjantom.

Policja przypomina, że zanim komukolwiek przekaże się pieniądze lub wykonamy przelew, należy skontaktować się z tą osobą. Po pierwsze zweryfikować przekazywane informacje i upewnić się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Trzeba być ostrożnym podczas dokonywania internetowych transakcji oraz prowadzenia konwersacji w sieci. Należy uważać na linki i wiadomości, które pochodzą z podejrzanego źródła. W takich sytuacjach, nigdy nie można działać pochopnie, bo można stracić wszystkie oszczędności.


W weekendowym (4-6 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zasługują na własne „M”

— Bezpieczny Kredyt 2% to produkt na miarę naszych czasów. To kolejna dotrzymana obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Nasz rząd, który mam zaszczyt reprezentować, robi wszystko, by na bieżąco dawać wsparcie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna — podkreśla wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska i zachęca do skorzystania z tego rozwiązania.

Trzeba pożegnać się ze śledziem?
— Morza nie zabijemy, nawet tak małego jak Bałtyckie. Jednak niekoniecznie będą w nim żyły te gatunki, które uważamy za potrzebne. Z punktu widzenia człowieka sinice nie są wartościowym zamiennikiem dorszy czy śledzi — zauważa prof. dr hab. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Bez więzadeł po złoto uniwersjady
Trzeci start – trzeci medal. Uniwersjada to bez najmniejszych wątpliwości jedna z ulubionych imprez Konrada Bukowieckiego. – Bardzo się cieszę, że znów wracam ze złotym medalem i obroniłem tytuł – mówi kulomiot AZS UWM Olsztyn.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl