Olsztyn: Studenci budownictwa UWM wyremontowali ośrodek wsparcia

2023-08-04 20:00:00(ost. akt: 2023-08-04 21:35:55)

Autor zdjęcia: UWM

Studenci budownictwa UWM, członkowie olsztyńskiego oddziału Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa wakacje zaczęli pracowicie i pożytecznie: wyremontowali Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Olsztynie.
Siedemnaścioro studentów, w tym aż 11 studentek, po II i III roku budownictwa przez cztery tygodnie po kilka godzin dziennie remontowało w lipcu Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ul. Świtezianki w Olsztynie.

Pracując społecznie, przygotowali i pomalowali ściany w dziesięciu pokojach. Położyli też wykładzinę dywanową w jednym pomieszczeniu, doprowadzili zasilanie do klimatyzatorów w dwóch salach rehabilitacyjnych i wyremontowali łazienkę, łącznie z przebudową instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Fot. UWM

Motorem Worcampu jest Barbara Duliasz, przewodnicząca Koła Młodych PZiTB w Olsztynie.

— Na mój apel w sprawie Workcampu w pierwszej kolejności odpowiedzieli uczestnicy ubiegłorocznej jego edycji. Z pozostałymi też nie było kłopotu, bo zapisali się po pierwszym spotkaniu na wydziale, na którym wyjaśniłam im, na czym to przedsięwzięcie polega — wspomina Barbara.

Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej wskazała wolontariuszom z Wydziału Geoinżynierii dyrektorka domu dla samotnych matek. To miejsce także było odnawiane przez studentów w poprzednich latach.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Dwie osobówki wylądowały w rowie

Dwie osobówki wylądowały w rowie

Studenci w remont ośrodka włożyli swoją pracę, natomiast materiały i sprzęt budowlany, elektronarzędzia, fachową pomoc w pracach instalatorskich oraz sprzątaniu dostarczyło 12 firm, które dla tej idei pozyskała Barbara Duliasz.

— Prace, które wykonywali studenci budownictwa, nie są objęte programem nauczania na studiach. Takich prac uczą się uczniowie w szkołach branżowych, ale dobrze jest, gdy ludzie na stanowiskach kierowniczych znają się na pracach podstawowych — zapewnia Barbara.

Każda z trzech dotychczasowych edycji olsztyńskiego Workcampu dotyczyła placówki pomocy społecznej związanej z dziećmi.

W 2017 roku studenci UWM wyremontowali pomieszczenia Ośrodka Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ul. Jagiełły w Olsztynie. W sześciu pokojach wymienili podłogi, pomalowali ściany, zamontowali sufity podwieszane.

W drugiej edycji Workcamp w 2022 roku, odnowili korytarz i jeden pokój biurowy w tym ośrodku. Za każdym razem uniwersyteccy wolontariusze najpierw zbierają materiały budowlane, sprzęt i pieniądze potrzebne na zaplanowany remont, a potem wykonują go własnymi siłami.

źródło: UWM


W środowym (2 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Żyjemy coraz dłużej
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane na temat długości życia w Polsce. Żyjemy dłużej, to oczywiście dobra wiadomość. Ale musi być też ta zła. Chodzi o nasze emerytury, a dokładnie o ich wysokość.

Z Braniewa do Olsztyna pociągiem
To już pewne. Mieszkańcy północnej części województwa znów będą mogli dojechać do stolicy Warmii i Mazur pociągiem. Spółka PKP PLK podpisała opiewającą na 70 mln zł umowę dotyczącą naprawy torów na odcinku Pieniężno-Braniewo.

Lato pachnie czarną porzeczką!
Czarna porzeczka (Ribes nigrum) ma bardzo wiele składników odżywczych, a do tego ciekawą historię. W Europie popularna od całych wieków — w Stanach Zjednoczonych do niedawna była… nielegalna…! Bardzo dziwni ci Amerykanie…

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl