Złota Pinezka Google dla lidzbarskiego zamku

2023-08-01 12:00:00(ost. akt: 2023-08-01 12:49:03)

Autor zdjęcia: Radosław Niemczynowicz

Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest jedynym zabytkiem Warmii i Mazur, który został wyróżniony Złotą Pinezką Map Google. To nie tylko radość z docenienia tego pomnika historii, ale okazja do jego promocji.
Google przyznało Złotą Pinezkę zamkowi biskupów warmińskich.

— Złota Pinezka Google Maps ogromnie nas ucieszyła, jesteśmy na Warmii, na Szlakach Kopernikowskim, Napoleońskim oraz rowerowym Green Velo, ale żeby do nas dotrzeć, trzeba się postarać. Tym bardziej cieszymy się, że odkrywają nas użytkownicy i użytkowniczki Map Google. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy — powiedziała Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kustosz zamku w Lidzbarku Warmińskim, który jest Oddziałem Muzeum Warmii i Mazur.

Warto wspomnieć, że Złote Pinezki to wyróżnienia, które otrzymują najbardziej doceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google miejsca w całej Polsce. W tym roku była ich trzecia edycja. W roku 2020 nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych, a w roku 2022 statuetki trafiły do 15 parków i rezerwatów przyrody.
W tym roku Map Google postanowiła docenić polskie zamki i pałace. Statuetkę Złotej Pinezki otrzymały te najbardziej wyjątkowe w każdym z województw, a wśród nich lidzbarski zamek.

Lidzbarski zamek nazywany jest „Wawelem Północy”. Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, jest jednym z najwspanialszych przykładów polskiej architektury w stylu gotyckim. Do ostatniego rozbioru Polski był siedzibą biskupów warmińskich.
Nazwa "Wawelu Północy" nie wzięła się znikąd — lidzbarskie dwupoziomowe krużganki nie tylko nie ustępują tym krakowskim, ale je nawet przewyższają swoją autentycznością i urokiem. Autorem tego określenia, o czym wie niewiele osób, był autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem” Wiktor Zin, polski architekt, profesor Politechniki Krakowskiej.

Lidzbarski zamek zwiedzą coraz więcej osób. Zapewne dzięki Złotej Pinezce będzie ich więcej.

Ewa Lubińska