Kapliczka Maryjna w Dąbrównie - najstarsze upamiętnienie Powstania Warszawskiego

2023-08-01 10:51:44(ost. akt: 2023-08-01 10:56:43)

Autor zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej/ Gdańsk

W Dąbrównie, w powiecie ostródzkim na Mazurach znajduje się Kapliczka Maryjna, która jest najstarszym upamiętnieniem Powstania Warszawskiego w kraju. Kapliczkę odsłonięto 1 sierpnia 1946 roku, a samo powstanie nazwano na niej "sierpniowym", bo tak wówczas określano to wydarzenie.
O tym, że Kapliczka Maryjna w Dąbrównie jest najstarszym upamiętnieniem Powstania Warszawskiego w kraju informują m.in. strony internetowe gminy Dąbrówno i portal IPN w Gdańsku.

Kapliczka znajduje się przy ul. Ostródzkiej naprzeciwko Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Została odsłonięta 1 sierpnia 1946 r., w drugą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które jeszcze wówczas nazywano "sierpniowym".

Inskrypcja, którą umieszczono poniżej niszy z figurą Matki Bożej głosi: "W drugą rocznicę Powstania Sierpniowego 1944 roku w Warszawie ku uczczeniu pamięci poległych. Dąbrówno 1946". Poniżej inskrypcji, w niszy, umieszczono krzyż.

IPN podaje, że inicjatorem i fundatorem poświęconej powstańcom kapliczki był Mikołaj Wasik - żołnierz Armii Krajowej o ps. "Wąsaty". Wraz z córką Zofią ps. "Zosia" podczas powstania służyli w kompanii rezerwowej w I Obwodzie "Radwan" zgrupowania "Chrobry II" w Śródmieściu. Córka była łączniczką, zginęła w powstaniu. Wasik po powstaniu wyjechał z Warszawy i latach 1945-1948 piastował funkcję wójta w Dąbrównie. Lokalni miłośnicy historii twierdzą, że kapliczka powstała bez zezwolenia, w jedną noc. W ostatnich latach kapliczka została wyremontowana.

Mikołaj Wasik zmarł w 1977 r. Spoczywa na Cmentarzu Bródzieńskim w Warszawie.

Mieszkańcy Dąbrówna od wielu lat 1 sierpnia o godz. 17 spotykają się przy tej kapliczce, by oddać hołd powstańcom.

Według IPN drugie najstarsze upamiętnienie powstania warszawskiego znajduje się w Słupsku - jest to pomnik autorstwa Jana Małety. Pomnik ten został odsłonięty 15 września 1946 roku. Inicjatorem jego budowy był ks. Jan Zieja, uczestnik powstania, kapelan Szarych Szeregów, Michał Issajewicz ps. "Mis" wraz z innymi powstańcami warszawskimi, którzy po II wojnie światowej zamieszkali w Słupsku. Środki na budowę pomnika pochodziły ze społecznej zbiórki wśród ówczesnych mieszkańców Słupska.

źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska


We wtorkowym (1 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

„Bądź wierny. Idź”. Pamięci Powstańców Warszawskich
„Zapamiętajcie, że za nieszczerość i tchórzostwo zawsze trzeba zapłacić. Nie wyobrażajcie sobie, że przez całe lata można uprawiać służalczą propagandę na rzecz radzieckiego lub też jakiegokolwiek innego reżimu, a potem powrócić nagle do intelektualnej przyzwoitości. Raz się skur…, kur… pozostaniesz” – grzmiał osiem dekad temu na łamach brytyjskiego dziennika „Tribune” George Orwell, widząc jak zachodni dziennikarze i intelektualiści najpierw milczą na temat Powstania Warszawskiego, a następnie nieprawdziwie opisują jego przebieg, de facto wspierając Sowietów.

Strażacy wynoszą się z Ostródy
Strażacy będą mieli nową siedzibę. Nowa komenda powiatowa powstanie w Górce koło Ostródy przy ważnym węźle komunikacyjnym Ostróda Południe, na skrzyżowaniu dróg DK16 i S7 oraz S5.

Szybciej pociągiem niż autem
Już niedługo szybciej dojedziemy z Braniewa czy Dobrego Miasta do Olsztyna koleją niż samochodem. To dzięki modernizacji linii 221 Olsztyn Gutkowo-Braniewo. Prace mają zakończyć się w listopadzie, a pociągi pojechać już w grudniu.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl