Egzamin ósmoklasisty. Którzy uczniowie z powiatu olsztyńskiego byli najlepsi?

2023-07-27 16:45:59(ost. akt: 2023-07-27 14:54:41)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Fot. materiały szkoły

Jesteśmy na półmetku wakacji i chociaż uczniowie nie chcą jeszcze myśleć o powrocie do szkoły, to część z nich musiała zmierzyć się już z pierwszym stresem. Mowa o wynikach egzaminu ósmoklasisty. A jak wypadli uczniowie z powiatu olsztyńskiego?
Niespełna miesiąc temu uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu olsztyńskiego odebrali swoje świadectwa. Ich zadaniem było wybranie wymarzonej szkoły, w której spędzą najbliższe lata. Jednak, żeby tak się stało musieli spełnić wymogi placówek i wzorowo napisać egzamin ósmoklasisty.

Którzy uczniowie z powiatu olsztyńskiego mogą pochwalić się najwyższymi wynikami?

Najlepiej na egzaminie ósmoklasisty wypadli uczniowie z Dywit. Ich średni wynik to aż 75,22 proc. Tuż za nimi znaleźli się uczniowie z Rusi (gmina Stawiguda) ze średnimi wynikami 75,17 proc. Podium zamknął Gietrzwałd, gdzie uczniowie średnio zdobyli 73,38 proc.

W TOP10 znaleźli się uczniowie: Jonkowa, Tuławek, Stawigudy, Głotowa, Biesala, Sząbruku i Ramsowa.

Najsłabiej test wypadł ósmoklasistom ze Smolajn i Węgoja (gmina Biskupiec).

Okazuje się, że największy talent do pisania mają uczniowie z gminy Olsztynek i gminy Dywity. Ich średni wynik z egzaminu języka polskiego to 71 proc. Natomiast z matematyką nie było tak łatwo. Gmina Stawiguda uzyskała najwyższy wynik spośród wszystkich gmin powiatu olsztyńskiego i było to 57 proc. Język angielski był najczęściej wybieranym językiem nowożytnym również podczas pisania egzaminu. Najwyższe wyniki z tego przedmiotu także uzyskali uczniowie z gminy Stawiguda. Ich średni wynik to 72 proc.

Drugim najpopularniejszym językiem w szkołach jest wybierany język niemiecki. To właśnie do niego ósmoklasiści podchodzili w drugiej kolejności. Najwyższy wynik w tej kategorii uzyskała gmina Świątki z wynikiem 79 proc.


W czwartkowym (27 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

zdjecie ilustracyjneZero tolerancji dla pijaków drogowych
Jazda na podwójnym gazie to dowód głupoty, ale przede wszystkim zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Coraz wyższe kary zmniejszają liczbę ryzykantów. Nadal jednak są tacy, którzy siadają za kierownicę na podwójnym gazie. W regionie w tym roku było ich 1600.

Brakuje prawie 900 nauczycieli
Mamy półmetek wakacji, choć niektórzy nie cieszą się w pełni wypoczynkiem. W Olsztynie rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych. Ale placówki szukają też nauczycieli, których brakuje.

pieniądzeTu wygrane padają najczęściej
Jutro można wygrać fortunę, bo w ostatnim losowaniu Eurojackpota nikt nie rozbił banku i teraz do wygrania jest 400 mln zł. Być szczęście uśmiechnie się do kogoś z Warmii i Mazur, bo już dawno nie padła duża wygrana w naszym regionie.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl