W olsztyńskim planetarium można porozmawiać o budowie Wszechświata

2023-07-25 14:52:23(ost. akt: 2023-07-25 14:51:58)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Fascynujące spotkanie z nauką zapowiadają przedstawiciele Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Już za kilka dni będzie można dowiedzieć się więcej o budowie Wszechświata.
Wszechświat, który nas otacza ma bardzo skomplikowaną strukturę, która uwidacznia się na wielu skalach naszych obserwacji. Całość tworzy fascynujący obraz powiązań materii i energii, które na najbardziej podstawowym poziomie są jednym i tym samym.

Spotkanie będzie okazją do dwóch podróży. Jedna w głąb materii, by poprzez budowę atomową, skomplikowaną strukturę najbardziej podstawowych cząstek i oddziaływań zabrnąć ku kresowi naszych możliwości badania świata, do podstaw struktury czasoprzestrzeni.

W drugiej części będzie można zobaczyć Wszechświat w znacznie rozleglejszych skalach, gdyż od układu słonecznego, uczestnicy zawędrują do brzegów Drogi Mlecznej, a potem jeszcze dalej, ku krańcom znanego wszechświata, by zadać pytania o to, czy nasz Wszechświat jest jedynym.

Spotkanie zatytułowane "Na granicy nauki - budowa Wszechświata od skali Plancka do multiwersum" w planetarium przy al. Piłsudskiego 38 rozpocznie się 28 lipca (piątek) o godz. 18:00. Bilety normalne i ulgowe kosztują 1 zł.


We wtorkowym (25 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Czy droga 51 przez Las Miejski doczeka się remontu?Dywity proponują Olsztynowi wspólny remont drogi
Już po raz drugi władze Dywit złożyły Olsztynowi propozycję wspólnej modernizacji leśnego odcinka al. Wojska Polskiego, który jest odcinkiem drogi krajowej 51. Poprzednio propozycja nie spotkała się ze specjalnym zainteresowaniem stolicy regionu.

Andrzej KowalskiKrawężnikami odgrodzili Wilczyńskiego od...Wilczyńskiego
Do osiedla, które leży na końcu ul. Wilczyńskiego w Olsztynie, nie ma dojazdu od tej ulicy. Mieszkańcy walczą o dojazd i już nawet mieli nadzieję, że to się uda, ale pojawiła się przeszkoda. To wysokie krawężniki, które kładą tam teraz budowlańcy.

Tego świętego szanują wszyscy kierowcy
Dla wielu błogosławienie kierowców i ich pojazdów, to tradycja, bez której nie wyobrażają sobie bezpiecznego podróżowania. We wtorek 25 lipca, przypada wspomnienie św. Krzysztofa — patrona podróżnych. Od niedzieli trwa XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl