Nadal trwają intensywne prace nad przywróceniem funkcjonalności systemów ZDZiT w Olsztynie

2023-07-25 11:32:09(ost. akt: 2023-07-25 11:41:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Olsztynie, ponownie mogą zakupić bilety papierowe w biletomatach stacjonarnych, których funkcjonowanie jest sukcesywnie przywracane. Po czerwcowym ataku hakerskim, specjaliści przywracają funkcjonalność systemów Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Czy wszystko wróciło już do normy?
[AKTUALIZACJA 25.07]

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu przypomina, że do czasu pełnego przywrócenia systemu funkcjonalności Olsztyńskiej Karty Miejskiej nie ma możliwości dokonania zakupu biletów okresowych (miesięczne/30-dniowe) zapisywanych na OKM.

Sprzedaż biletów okresowych jest prowadzona wyłącznie w formie papierowej w Punktach Obsługi Klienta ZDZiT: POK przy ul. Knosały (godz. 8-15:30), POK Centrum przy al. Piłsudskiego (godz. 10-17) oraz POK Jaroty przy skrzyżowaniu ul. Witosa/Kanta (godz. 10-17).

Intensywne prace nad przywróceniem funkcjonalności Olsztyńskiej Karty Miejskiej nadal trwają.

[AKTUALIZACJA 19.07]

Od dnia 19 lipca 2023 roku rozpoczęte zostało przywracanie pełnej funkcjonalności tablic informacji pasażerskiej na przystankach. Dane prezentowane są na podstawie rzeczywistego położenia pojazdów.

[AKTUALIZACJA 14.07]

Biletomaty znów czynne! Pasażerowie komunikacji miejskiej w Olsztynie, ponownie mogą zakupić bilety papierowe (jednorazowe, krótkoterminowe) w biletomatach stacjonarnych, których funkcjonowanie sukcesywnie przywracane jest od 14 lipca 2023 roku. Urządzenia przyjmują opłaty zarówno gotówką, jak i przy użyciu kart płatniczych, w tym urządzeń z funkcją NFC.

We wszystkich pojazdach realizujących przewozy w mieście sukcesywnie przywracana jest także funkcjonalność biletomatów mobilnych. W tramwajach i autobusach przy użyciu kart płatniczych zakupimy bilety jednorazowe oraz krótkoterminowe.

Informujemy, że w dalszym ciągu pełna pula biletów, w tym przejściowe bilety okresowe w formie papierowej (miesięczne, 30-dniowe) dostępna jest – od poniedziałku do piątku - w trzech Punktach Obsługi Klienta ZDZiT: POK przy ul. Knosały (godz. 8-15:30), POK Centrum przy al. Piłsudskiego (godz. 10-17) oraz POK Jaroty przy skrzyżowaniu ul. Witosa/Kanta (godz. 10-17).

Jednocześnie cały czas trwają intensywne prace nad przywróceniem funkcjonalności Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Do tego czasu sprzedaż biletów okresowych będzie prowadzona ww. Punktach Obsługi Klienta ZDZiT.
Dodatkowo, w związku z dużym zainteresowaniem, do dystrybucji przekazano 110 000 papierowych biletów jednorazowych, które zasilą współpracujące z nami sklepy oraz kioski.

To nie koniec dobrych informacji. Sukcesywnie uruchomiane są elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, które na przystankach ponownie będą wyświetlały obowiązujący rozkład jazdy. Pasażerowie mogą dowiedzieć się z nich o godzinach przyjazdów tramwajów i autobusów, a osoby niewidome i niedowidzące – po naciśnięciu przycisku na podstawie tablicy lub przy użyciu specjalnego pilota - usłyszeć głosową zapowiedź rozkładu jazdy.

Czas wdrożenia poszczególnych urządzeń – biletomaty, tablice informacji pasażerskiej – przewiduje się do początku przyszłego tygodnia.

Ponadto na ukończeniu są prace związane z przywróceniem funkcjonalności strony internetowej Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, przede wszystkim w zakresie nowego rozkładu jazdy. Równolegle są prowadzone działania mające na celu odtworzenia pozostałych informacji na stronie zdzit.olsztyn.eu.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu apeluje do wszystkich mieszkańców o jeszcze trochę cierpliwości. W usuwanie skutków i rozwiązywanie problemu cyberataku na sieci informatyczne ZDZiT, zaangażowane są zespoły miejskich specjalistów z branży IT, które na czele z Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO) wykonują ogrom pracy. Wspierają nas także m.in. informatycy z CERT NASK, którzy prowadzą odrębną weryfikację danych ze zdarzenia.

Mimo naszych starań, aktualnie w ZDZiT nie jest prowadzona bieżąca obsługa interesanta, a lista spraw, które można załatwić w tut. Jednostce jest znacznie ograniczona. W razie pozyskania kolejnych istotnych informacji będziemy przekazywać je na bieżąco.We wtorkowym (25 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.


Czy droga 51 przez Las Miejski doczeka się remontu?Dywity proponują Olsztynowi wspólny remont drogi
Już po raz drugi władze Dywit złożyły Olsztynowi propozycję wspólnej modernizacji leśnego odcinka al. Wojska Polskiego, który jest odcinkiem drogi krajowej 51. Poprzednio propozycja nie spotkała się ze specjalnym zainteresowaniem stolicy regionu.


Andrzej KowalskiKrawężnikami odgrodzili Wilczyńskiego od...Wilczyńskiego
Do osiedla, które leży na końcu ul. Wilczyńskiego w Olsztynie, nie ma dojazdu od tej ulicy. Mieszkańcy walczą o dojazd i już nawet mieli nadzieję, że to się uda, ale pojawiła się przeszkoda. To wysokie krawężniki, które kładą tam teraz budowlańcy.


Tego świętego szanują wszyscy kierowcy
Dla wielu błogosławienie kierowców i ich pojazdów, to tradycja, bez której nie wyobrażają sobie bezpiecznego podróżowania. We wtorek 25 lipca, przypada wspomnienie św. Krzysztofa — patrona podróżnych. Od niedzieli trwa XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.


Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl