Jezioro Długie odzyska blask? Rozpoczynają się prace związane z jego oczyszczaniem

2023-07-24 19:30:06(ost. akt: 2023-07-24 15:35:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na przełomie lipca i sierpnia rozpoczną się prace związane z oczyszczaniem jeziora Długiego z moczarki delikatnej. Ta intensywnie rozrastająca się roślina pokrywa znaczną część zatoki od strony Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Oczyszczanie jeziora wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców i turystów. Od 28 lipca wykonawca zajmie połowę dzikiego parkingu przy kładce Żubra. Natomiast w pierwszych tygodniach sierpnia utrudnione będzie korzystanie ze ścieżek spacerowych i rowerowych od strony ul. Leśnej.

Fot. Zbigniew Woźniak

— W pierwszym etapie, tuż po odłowieniu będziemy składowali roślinę w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora — mówi wykonawca robót, Rafał Kaczmarczyk. — Następnie specjalistycznym sprzętem będzie sukcesywnie transportowana na teren używany jako parking przy pomoście Żubra, od strony Leśnej gdzie jeszcze zostanie pozostawiona do wyschnięcia, a następnie zostanie załadowana do kontenerów i wywieziona.

Wszystkie utrudnienia powinny zakończyć się do 20 sierpnia. Całość prac prowadzona jest pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Z przyrodniczego punktu widzenia wskazane jest, żeby moczarka delikatna nie posiadająca korzeni, a tylko włośniki czepne była "podbierana" z wody, a nie wykaszana, tak żeby spowolnić proces jej odrastania — mówi dr inż. Michał Łopata z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej UWM.

Z problemem intensywnego rozrostu moczarki delikatnej na Jeziorze Długim mamy do czynienia od kilku lat. Jest to roślina szybko rosnąca, a jej wzrost dodatkowo potęgują sprzyjające warunki bo Długie jest jeziorem dobrze nasłonecznionym, nieprzepływowym i bogatym w składniki pokarmowe, a dodatkowo woda ma dobrą przejrzystość. Warto podkreślić, że pomimo iż roślinność stanowi nieestetyczny widok, jest nie jest niebezpieczna dla ludzi.

Fot. Zbigniew Woźniak

— To już trzecie odławianie roślinności z Jeziora Długiego — mówi dyrektorka Wydziału Środowiska olsztyńskiego magistratu, Ewa Łukasik-Błażejewicz.

W 2020 i 2022 roku odłowiliśmy z akwenu ponad 200 tys. kg roślinności. Kosztowało nas to w sumie około 120 tysięcy złotych.
W poniedziałkowym (24 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.


Toną na sucho po wyjściu z wody
To cichy zabójca, który coraz częściej daje o sobie znać. Pojawia się nawet kilka dni po zabawie w wodzie. Nie kojarzymy go z faktem kąpieli. A mimo wszystko dochodzi do utonięcia… na przykład we własnym łóżku.


Prezes IPN Karol Nawrocki apelował, żeby wpłynąć na prezydenta Olsztyna w sprawie pomnika.Dni "szubienic" są policzone?
Wojewoda zapowiedział decyzję zastępczą w sprawie usunięcia tzw. szubienic z Olsztyna. Monument gloryfikujący Armię Czerwoną zostanie usunięty, a kosztami zostanie obciążony samorząd. Deklaracja wojewody zbiegła się z końcem kampanii IPN w sprawie pomnika.


Mogą pochwalić się dochodem z sześcioma zerami
Niekoniecznie trzeba wygrać w totka, żeby być milionerem. Można samemu zarobić takie pieniądze. W ubiegłym roku 922 osoby z województwa warmińsko-mazurskiego osiągnęły dochód powyżej jednego miliona złotych.


Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl