Mieszkańcy Olsztyna wybrali. Scena Staromiejska zyska nowe życie

2023-07-25 13:27:39(ost. akt: 2023-07-25 13:32:49)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Budowa Sceny Staromiejskiej to projekt, który olsztynianie wybrali w tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Celem nowej inwestycji jest przywrócenie starówce dawnego życia kulturalnego.
Olsztyński Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu Gminy Olsztyn, a o jej przeznaczeniu co roku decydują w głosowaniu mieszkańcy. W 2023 roku do dyspozycji było 7,5 miliona złotych. W ramach kwoty podstawowej wydzielono pulę na projekty miejskie w wysokości 2 400 000 złotych oraz projekty osiedlowe - 5 100 000 złotych.

Dzięki głosowaniu mieszkańcy mają realną możliwość wpływania na to, co dzieje się i powstaje w mieście.

Jednym z projektów, który uzyskał największą ilość głosów było wybudowanie Sceny Staromiejskiej na olsztyńskiej starówce. Scena od kilkudziesięciu lat przyciągała do siebie mieszkańców i turystów. Na jej deskach odbywały się koncerty, spektakle, wydarzenia kulturalne i charytatywne. Niestety, po wielu latach jej użytkowania, scena nie jest już w tak dobrym stanie jak kiedyś. Dlatego autorki projektu stwierdziły, że należy tchnąć w nią nowe życie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Starówka Olsztyńska każdego roku latem tętni życiem. Jest licznie odwiedzana zarówno przez mieszkańców miasta jak i turystów. Celem projektu jest organizacja cotygodniowych, letnich i przede wszystkim darmowych koncertów dla każdego, kto wówczas będzie odpoczywał w okolicach Sceny Staromiejskiej. Oferta muzyczna ma być różnorodna tak aby każdy odbiorca miał okazję zapoznać się z różnymi gatunkami muzycznymi. Możliwość wystąpienia na scenie będą miały zarówno zespoły znane już szerszej publiczności, jak i młode grupy muzyczne (również lokalni artyści) dopiero zaczynające swoją karierę.

W ramach projektu zostanie wykonane:
— analiza otoczenia i uwarunkowań przestrzennych
— projekt budowy, dokumentację techniczną i wykonawczą
— prace budowlane czyli wymianę konstrukcji, podniesienie poziomu sceny, rozwiązanie kwestii zadaszenia, źródła zasilenia i obsługi technicznej

— Jej konstrukcję należy dostosować do bezpiecznego użytkowania. Jej wygląd i stan techniczny powinien być zgodny z wymaganiami technicznymi organizowanych wydarzeń a także spójny z zabytkową przestrzenią Starego Miasta i wymogów konserwatorskich — czytamy w opisie projektu.

Nowa inwestycja nie zmieni swojego przeznaczenia i nadal będą mogli korzystać z niej zarówno mieszkańcy Olsztyna, jak i turyści z całego świata. Całkowity koszt nowej inwestycji to 395 tysięcy złotych.


We wtorkowym (25 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Czy droga 51 przez Las Miejski doczeka się remontu?Dywity proponują Olsztynowi wspólny remont drogi
Już po raz drugi władze Dywit złożyły Olsztynowi propozycję wspólnej modernizacji leśnego odcinka al. Wojska Polskiego, który jest odcinkiem drogi krajowej 51. Poprzednio propozycja nie spotkała się ze specjalnym zainteresowaniem stolicy regionu.

Andrzej KowalskiKrawężnikami odgrodzili Wilczyńskiego od...Wilczyńskiego
Do osiedla, które leży na końcu ul. Wilczyńskiego w Olsztynie, nie ma dojazdu od tej ulicy. Mieszkańcy walczą o dojazd i już nawet mieli nadzieję, że to się uda, ale pojawiła się przeszkoda. To wysokie krawężniki, które kładą tam teraz budowlańcy.

Tego świętego szanują wszyscy kierowcy
Dla wielu błogosławienie kierowców i ich pojazdów, to tradycja, bez której nie wyobrażają sobie bezpiecznego podróżowania. We wtorek 25 lipca, przypada wspomnienie św. Krzysztofa — patrona podróżnych. Od niedzieli trwa XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl