Czy ptasia grypa zagraża ludziom?

2023-07-17 09:57:15(ost. akt: 2023-07-21 08:58:55)

Autor zdjęcia: Freepik

Chociaż wirusy ptasiej grypy typu A zwykle nie zagrażają ludziom — zdarzały się przypadki zakażenia ludzi tymi wirusami. Rzadko — ale jednak. Ta choroba u ludzi ma różny stopień nasilenia, od braku objawów lub łagodnej choroby do ciężkiej choroby, która kończy się śmiercią. Jak się chronić?

Skąd to przyszło?

Wirusy ptasiej grypy zwykle rozprzestrzeniają się wśród ptaków, ale rosnąca liczba wykrytych przypadków ptasiej grypy H5N1 wśród ssaków — biologicznie bliższych ludziom niż ptaki — budzi obawy, że wirus może łatwiej przystosować się do zarażania ludzi. Ponadto niektóre ssaki mogą działać jako naczynia mieszające wirusy grypy — co z kolei może prowadzić do pojawienia się nowych wirusów, jeszcze bardziej szkodliwych dla zwierząt i ludzi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ptasia grypa dotarła do Olsztyna

Ptasia grypa dotarła do Olsztyna

Wirusy ptasiej grypy H5N1 pojawiły się po raz pierwszy w 1996 r. i od tego czasu powodują u ptaków ogniska zakaźne. Od 2020 r. wariant tych wirusów doprowadził do bezprecedensowej liczby zgonów dzikiego ptactwa i drobiu w wielu krajach Afryki, Azji i Europy. W 2021 r. wirus rozprzestrzenił się na Amerykę Północną, a w 2022 — na Amerykę Środkową i Południową. W 2022 r. 67 krajów na pięciu kontynentach zgłosiło Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) ogniska ptasiej grypy H5N1 o wysokiej zjadliwości u drobiu i dzikiego ptactwa, przy czym hodowcy stracili ponad 131 mln sztuk drobiu domowego w wyniku śmierci lub uboju w gospodarstwach i wioskach dotkniętych zakażeniem. W 2023 r., w miarę rozprzestrzeniania się choroby kolejne 14 krajów zgłosiło ogniska, głównie w obu Amerykach.

Stąd apel Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) do współpracy międzysektorowej w celu ratowania jak największej liczby zwierząt i ochrony ludzi.

Jak dochodzi do zakażenia?

Wirusy linii azjatyckiej H7N9 i wysoce zjadliwej H5N1 były dotychczas odpowiedzialne za większość ludzkich chorób powodowanych przez wirusy ptasiej grypy na całym świecie, w tym choroby najpoważniejsze i o najwyższej śmiertelności. Zainfekowane ptaki wydalają wirusa ptasiej grypy przez ślinę, śluz i kał. Do zakażenia człowieka wirusami ptasiej grypy może dojść, gdy wirus dostanie się do oczu, nosa lub ust, ale także drogą wziewną. Może się to zdarzyć, gdy wirus jest w powietrzu — w kropelkach lub ewentualnie w kurzu — i człowiek go wdycha, lub ewentualnie gdy dotknie czegoś, na czym jest wirus, a następnie dotknie swoich ust, oczu lub nosa. Do zakażenia ludzi wirusami ptasiej grypy dochodziło najczęściej w wyniku niezabezpieczonego kontaktu z zakażonymi ptakami lub powierzchniami skażonymi wirusami ptasiej grypy. Zidentyfikowano jednak niektóre infekcje, w przypadku których nie stwierdzono bezpośredniego kontaktu z zakażonymi ptakami lub ich środowiskiem.


Rozprzestrzenianie się wirusów ptasiej grypy od jednej zarażonej osoby do osoby z bliskiego kontaktu jest bardzo rzadkie — a jeśli już się zdarzyło, dotyczyło tylko pojedynczych osób. Jednak ze względu na możliwość mutacji wirusów ptasiej grypy i zyskania zdolności do łatwego rozprzestrzeniania się między ludźmi, monitorowanie infekcji ludzi i rozprzestrzeniania się wirusa między ludźmi jest dla zdrowia publicznego niezwykle ważne.

Objawy infekcji wirusem ptasiej grypy u ludzi

Główne objawy zakażenia ptasiej grypy u ludzi mogą pojawić się bardzo szybko i obejmują bardzo wysoką temperaturę, uczucie gorąca lub dreszczy, bóle bolące mięśnie, bóle głowy, kaszel lub duszność. Inne wczesne objawy to także biegunka, nudności, ból brzucha, ból w klatce piersiowej, krwawienie z nosa i dziąseł, zapalenie spojówek.

Zwykle pierwsze objawy pojawiają się po 3 do 5 dniach od zakażenia. W ciągu kilku dni od pojawienia się objawów możliwe jest wystąpienie poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie płuc i zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Dotychczas zgłaszane objawy zakażenia wirusem ptasiej grypy u ludzi wahały się od braku objawów lub łagodnej choroby — choćby zapalenia spojówek lub zaczerwienienia oczu. Czasem były to łagodne objawy grypopodobne górnych dróg oddechowych, a czasem ciężkie — wymagające hospitalizacji zapalenie płuc.

Wykrywanie ptasiej grypy u ludzi

Zakażenia wirusem ptasiej grypy u ludzi nie można zdiagnozować wyłącznie na podstawie objawów klinicznych — potrzebne są badania laboratoryjne. Zakażenie wirusem ptasiej grypy zwykle diagnozuje się poprzez pobranie wymazu z nosa lub gardła pacjenta. Badanie jest dokładniejsze, gdy wymaz jest pobierany w ciągu pierwszych kilku dni choroby.

W przypadku pacjentów w stanie krytycznym pobranie i zbadanie próbek z dolnych dróg oddechowych może również prowadzić do rozpoznania zakażenia wirusem ptasiej grypy. Jednak w przypadku niektórych pacjentów, którzy nie są już bardzo chorzy lub w pełni wyzdrowiali, wykrycie wirusa ptasiej grypy w próbce może być trudne.

Monitoring kotów

Ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień o śmiertelnych epidemiach wśród ssaków, również wywołanych przez wirusy grypy A(H5), w tym grypy A(H5N1). 10 krajów na trzech kontynentach już zgłosiło ogniska u ssaków do WOAH od 2022 r., ale takich zgłoszeń prawdopodobnie będzie więcej. Dotknięte zostały zarówno ssaki lądowe, jak i morskie: są ogniska u norek hodowlanych w Hiszpanii, fok w Stanach Zjednoczonych oraz lwów morskich w Peru i Chile — wiadomo, że grypa dotknęła to co najmniej 26 gatunków. Wirusy H5N1 wykryto również u zwierząt domowych, takich jak koty i psy, w kilku krajach — niedawno władze w Polsce ogłosiły wykrycie wirusa H5N1 u kotów.


— Ostatnio nastąpiła zmiana paradygmatu w ekologii i epidemiologii ptasiej grypy, co zwiększa globalne zaniepokojenie, ponieważ choroba rozprzestrzeniła się na nowe regiony geograficzne i spowodowała niezwykłe wymieranie dzikich ptaków oraz alarmujący wzrost przypadków ssaków — mówi dr Gregorio Torres, kierownik Działu Nauki w WOAH.

Co robić?

Ponieważ nie tak dawno zmagaliśmy się z innym wirusem — powinniśmy być już przyzwyczajeni do wszelkich czynności zapobiegających rozprzestrzenianiu się chorób. Higiena przede wszystkim — często myjemy zatem ręce ciepłą wodą z mydłem, szczególnie przed i po kontakcie z żywnością, zwłaszcza surowym drobiem. Używajmy też różnych przyborów do gotowanego i surowego mięsa. Warto poddawać mięso drobiowe bardzo dokładnej obróbce termicznej — nie jemy potraw z drobiu wpół dogotowanych lub usmażonych. I jak to tylko możliwe — unikamy kontaktu z żywym ptactwem i drobiem.

Czego nie robić?

Nie zbliżamy się i nie dotykamy ptasich odchodów, chorych lub martwych ptaków. Nie chodzimy na targi żywych zwierząt ani na fermy drobiu, z wakacji nie przywozimy żywych ptaków, drobiu, w tym piór. Nie jemy surowych jajek. I pamiętajmy, że szczepionki przeciw ptasiej grypie nie ma. A szczepionka przeciw grypie sezonowej nie chroni przed ptasią grypą.

Magdalena Maria Bukowiecka
Korzystałam z materiałów WHO oraz ministerstw zdrowia Polski i Wielkiej Brytanii.