Ostatnie prace na tramwajowej estakadzie w Olsztynie. Na górze pojawiło się torowisko [ZDJĘCIA]

2023-07-20 17:00:19(ost. akt: 2023-07-20 14:55:41)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Estakada tramwajowa łącząca ul. Synów Pułku i Wyszyńskiego, czyli wjazd na największe osiedla w Olsztynie jest już na ukończeniu. Ta ogromna konstrukcja jest jednym z największych wyzwań, jakie stały przed budowniczymi drugiej nitki tramwajowej.
Największa, najbardziej imponująca, najtrudniejsza i najdroższa. Takimi przymiotnikami określa się ogromną estakadę, którą już za kilka miesięcy będą kursować tramwaje. Sama jej budowa była jednym z najtrudniejszych logistycznie procesów podczas tworzenia całej infrastruktury, jednak obiekt znacząco poprawi płynność ruchu na tym ruchliwym skrzyżowaniu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Estakada będzie wznosić się na wysokość około 5 metrów nad ulicą. Będzie miała ponad 270 metrów długości o 8 szerokości. Cała konstrukcja zostanie wykonana ze specjalnie izolowanych elementów niwelujących drgania wywoływane przez przejeżdżające górą tramwaje.

Zegar tyka, a do ukończenia inwestycji zostało coraz mniej czasu. Nasz fotoreporter uchwycił w swoim obiektywie moment, w którym ekipa budowlana układa tory na estakadzie, co można uznać za swoistą "wisienkę na torcie" dla całej budowy.

Karol Grosz



W czwartkowym (20 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Coraz mniej osób oddaje krew
Coraz mniej osób oddaje krew. Warmia i Mazury są na szarym końcu, jeśli chodzi o dawców krwi. Dlaczego? Z lenistwa, z braku wiedzy? Trwają wakacje, więc krew będzie jeszcze bardziej potrzebna.

zdjęcie ilustracyjneTuryści wracają na Warmię i Mazury
Po ciężkich latach związanych z pandemia koronarowirusa, a później inflacją, turyści na nowo wybierają wypoczynek na Warmii i Mazurach. Przyciągają ich nie tylko jeziora i bliskość natury, ale także dobrze przygotowana branża turystyczna.

Dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, prof. UWM, wśród premierowej publicznościMazurski los na ekranie
— Nie mam poczucia goryczy. Robiliśmy wiele, by zachować tradycję i kulturę dla kolejnych pokoleń — mówi narrator filmu „Spuścizna” Wiktor Marek Leyk. Film o mazurskiej rodzinie Leyków miał niedawno oficjalną premierę w Olsztynie. Dokument powstał dzięki dofinansowaniu przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy ze środków samorządu województwa.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl