Olsztyńskie planetarium będzie wybrzmiewać polskimi nowościami

2023-07-19 18:00:48(ost. akt: 2023-07-19 15:09:31)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Olsztyńskie planetarium to nie tylko przygoda z nauka i poznawaniem kosmosu. Już za kilka dni w instytucji przy al. Piłsudskiego 38 wyjątkowa dawka muzyki elektronicznej.
Zbliżające się spotkanie to jedna z odsłon "Letniej akademii muzyki elektronicznej". Tym razem będzie poświęcona polskim nowościom pierwszej połowy 2023.

— Początek roku 2023 dał nam okazję wysłuchania kilku nowych i naprawdę znakomitych płyt przygotowanych przez znanych i dopiero początkujących muzyków tworzących el-muzykę — zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Sam początek roku to podwójny album Piotra Skrzypczyka, a kilka tygodni później swoją płytę wydał też Krzysztof Kurkowski. Obaj Ci muzycy to część grupy Endorphine, która także w kwietniu przedstawiła swój "Świat równoległy" - kolejną w ich dorobku płytę. Do odbiorców trafiły także propozycje Krzysztofa Kobusa z Bydgoszczy oraz nowy album Przemysława Rudzia, nagrany wespół z gitarzystą Odojem.

Fragmenty utworów z tych płyt pojawią się pod kopułą planetarium. Tłem będą jak zawsze animacje oraz obrazy kosmosu generowane na żywo dzięki aparaturze cyfrowego planetarium.

Spotkanie z el-muzyką przy al. Piłsudskiego 38 już w piątek (21 lipca) o 18:00. Bilety kosztują 15 złotych.


W środowym (19 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nie ma bonu, nie ma turystów
Tego się nie spodziewaliśmy. Ceny wakacyjnych noclegów spadają pierwszy raz od trzech lat. Kto jeszcze nie zarezerwował hotelu, ma szansę na spory rabat. Powód? Hotelarze robią, co mogą, żeby nie mieć wolnych pokoi. Ale my co możemy zrobić, gdy jednak jest za drogo?

Prezydent Grzymowicz: Olsztyn to nie Polska?
Znane są już wyniki naboru w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie przyznano 18 zabytkom z powiatu olsztyńskiego. Na tej liście próżno jednak szukać gminy Olsztyn, która środki na renowację będzie musiała pozyskać w inny sposób.

Magdalena Wałkuska opowiada Friedzie Strohmberg, malarce obrazów przedwojennego OlsztynaObraz z widokiem na Wysoką Bramę
Była zdolną malarką i lubianą nauczycielką w przedwojennym Olsztynie. Trzy obrazy jej autorstwa znajdują się w Muzeum Warmii i Mazur. O Friedzie Strohmberg – zapomnianej, pierwszej olsztyńskiej malarce – opowiada Magdalena Wałkuska z Archiwum Muzeum Warmii i Mazur.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl