Uniwersytet Warmińsko-Mazurski podsumował pierwszy etap rekrutacji. Które kierunki cieszą się największą popularnością?

2023-07-19 09:23:48(ost. akt: 2023-07-19 12:46:33)

Autor zdjęcia: UWM

Wyczekiwane informacje o zakwalifikowaniu się na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pojawiły się w systemie IRK. Ofertą UWM zainteresowanych było ponad 11 tysięcy osób. Które kierunki studiów cieszyły się największą popularnością?
Moment, w którym pojawiają się wyniki rekrutacji na studia i w systemie można sprawdzić, czy zostało się zakwalifikowanym, jest jednym z najważniejszych w życiu młodych ludzi. Większość z nich stanowią tegoroczni maturzyści.

Do pierwszego etapu rekrutacji zgłosiło się niemal 11,4 tys. kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Część z nich otrzymała już upragnioną informację o statusie "zakwalifikowany".

Ci, którzy znaleźli się na liście rezerwowej, mają jeszcze szansę – 25 lipca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski opublikuje wyniki naboru uzupełniającego.

— Liczby są optymistyczne. To dobry prognostyk na najbliższe dni, by od października tysiące nowo przyjętych studentek i studentów mogło podjąć kształcenie na swoim wymarzonym kierunku studiów — mówi prorektor ds. Studenckich UWM, prof. Sławomir Przybyliński.

Jak tłumaczy prorektor, wyznaczając limity dotyczące liczby miejsc dla studentów pierwszego roku, władze uczelni kierują się rozsądnym podejściem.

— Chodzi nam o to, żeby dbać o jakość kształcenia, jakość studiowania — zaznacza prof. Przybyliński.

Jakie kierunku były najchętniej wybierane?

Tym, co pozwala na wspomniane przez prorektora optymistyczne spojrzenie na wyniki rekrutacji, jest nie tylko liczba kandydatów, która stanowi niemal trzykrotność liczby oferowanych miejsc, ale także niezmienna popularność kierunków cieszących się dużym prestiżem.

Na kierunek lekarski (Wydział Lekarski) było 2021 chętnych (13,5 osoby na miejsce), na weterynarię (Wydział Medycyny Weterynaryjnej) – 1030. Psychologia (Wydział Nauk Społecznych), na którą prowadzony był dopiero czwarty w historii nabór, także okazała się jednym z najczęściej wybieranych kierunków. Aplikowało na nią 805 osób (13,4 osoby na miejsce).

Trzecie miejsce wśród kierunków z największą liczbą kandydatów przypadających na jedno oferowane miejsce należy do filologii angielskiej (11,9 osoby na miejsce, Wydział Humanistyczny).

Strzałem w dziesiątkę okazały się też nowe propozycje – fizjoterapia realizowana w Szkole Zdrowia Publicznego (382 kandydatów na 80 miejsc) oraz politologia i stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Społecznych (57 kandydatów na 30 miejsc).

Wśród kierunków z krótką historią na UWM warto zwrócić uwagę także na produkcję muzyczną i realizację dźwięku. Pod względem liczby kandydatów przypadających na jedno miejsce kierunek ten znalazł się na 10 pozycji w zestawieniu, co dowodzi tego, że wprowadzanie nowych propozycji do oferty Uniwersytetu jest poprzedzone gruntowną analizą potrzeb społecznych.

W pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych kierunków znalazły się:
— kierunek lekarski,
— weterynaria,
— psychologia,
— prawo,
— kryminologia,
— fizjoterapia (kierunek debiutujący w ofercie UWM),
— filologia angielska,
— informatyka,
— ekonomia,
— zarządzanie

Kierunki, na których przypadało najwięcej kandydatów na jedno miejsce:
— kierunek lekarski
— psychologia
— filologia angielska
— kryminologia
— dziennikarstwo i komunikacja społeczna
— filologia angielska w zakresie nauczania języka

Źródło: UWM


W środowym (19 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nie ma bonu, nie ma turystów
Tego się nie spodziewaliśmy. Ceny wakacyjnych noclegów spadają pierwszy raz od trzech lat. Kto jeszcze nie zarezerwował hotelu, ma szansę na spory rabat. Powód? Hotelarze robią, co mogą, żeby nie mieć wolnych pokoi. Ale my co możemy zrobić, gdy jednak jest za drogo?

Prezydent Grzymowicz: Olsztyn to nie Polska?
Znane są już wyniki naboru w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie przyznano 18 zabytkom z powiatu olsztyńskiego. Na tej liście próżno jednak szukać gminy Olsztyn, która środki na renowację będzie musiała pozyskać w inny sposób.

Magdalena Wałkuska opowiada Friedzie Strohmberg, malarce obrazów przedwojennego OlsztynaObraz z widokiem na Wysoką Bramę
Była zdolną malarką i lubianą nauczycielką w przedwojennym Olsztynie. Trzy obrazy jej autorstwa znajdują się w Muzeum Warmii i Mazur. O Friedzie Strohmberg – zapomnianej, pierwszej olsztyńskiej malarce – opowiada Magdalena Wałkuska z Archiwum Muzeum Warmii i Mazur.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl