Obowiązki chorego, uprawnienia pracodawcy i ZUS-u. Co jeśli zdarzy się choroba na urlopie?

2023-07-20 07:10:00(ost. akt: 2023-07-19 15:27:46)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wakacje to czas kiedy często i na długo wyjeżdżamy z domu. Niestety zdarzają się też choroby. Gdy musimy wziąć zwolnienie lekarskie, warto zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym będziemy faktycznie przebywać. Trzeba pamiętać, że adres zameldowania to nie to samo co adres zamieszkania.
Ubezpieczony ma obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zarówno w sytuacji, gdy od początku przebywamy na zwolnieniu lekarskim pod innym adresem, ale także wtedy, gdy w trakcie zwolnienia lekarskiego zmienimy miejsce pobytu.

— W tej drugiej sytuacji chory musi w ciągu trzech dni poinformować o takiej zmianie zarówno pracodawcę, jak i ZUS. Unikniemy w ten sposób wielu kłopotów na przykład podczas kontroli zwolnienia — informuje Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Pomimo obowiązywania już od ponad trzech lat tych przepisów wciąż zdarza się, że pracownik ZUS podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich nie zastaje chorego pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim.

— Chory może stracić prawo do zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy zmienił miejsce pobytu w trakcie zwolnienia i w ciągu trzech dni nie zgłosił tej zmiany w ZUS-ie i u swojego pracodawcy. Jeśli zasiłek został już wypłacony i dojdzie do nieprawidłowości w wykorzystaniu zwolnienia, to ZUS może zażądać jego zwrotu — przestrzega rzeczniczka.

By tak się nie stało, po pierwsze należy upewnić się, czy lekarz już w trakcie wystawiania zwolnienia lekarskiego wypisuje adres, pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego. Należy pamiętać, że adres pobytu może być inny niż zamieszkania, zameldowania czy adres, który figuruje w naszej dokumentacji medycznej.

— Są też przypadki, że w trakcie zwolnienia potrzebujemy opieki innych osób i dlatego na czas rekonwalescencji przenosimy się do rodziny. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu już po wystawieniu e-ZLA, to musimy w ciągu 3 dni zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS-u — radzi rzeczniczka.

Uprawnienia do sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby mają także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.



W środowym (19 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nie ma bonu, nie ma turystów
Tego się nie spodziewaliśmy. Ceny wakacyjnych noclegów spadają pierwszy raz od trzech lat. Kto jeszcze nie zarezerwował hotelu, ma szansę na spory rabat. Powód? Hotelarze robią, co mogą, żeby nie mieć wolnych pokoi. Ale my co możemy zrobić, gdy jednak jest za drogo?

Prezydent Grzymowicz: Olsztyn to nie Polska?
Znane są już wyniki naboru w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie przyznano 18 zabytkom z powiatu olsztyńskiego. Na tej liście próżno jednak szukać gminy Olsztyn, która środki na renowację będzie musiała pozyskać w inny sposób.

Magdalena Wałkuska opowiada Friedzie Strohmberg, malarce obrazów przedwojennego OlsztynaObraz z widokiem na Wysoką Bramę
Była zdolną malarką i lubianą nauczycielką w przedwojennym Olsztynie. Trzy obrazy jej autorstwa znajdują się w Muzeum Warmii i Mazur. O Friedzie Strohmberg – zapomnianej, pierwszej olsztyńskiej malarce – opowiada Magdalena Wałkuska z Archiwum Muzeum Warmii i Mazur.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl