Wkrótce młode bociany będą uczyły się latać. Tegoroczny sezon nie jest dla nich komfortowy
2023-07-17 11:00:30(ost. akt: 2023-07-17 11:06:06)
Wkrótce młode bociany zaczną opuszczać gniazda, ucząc się latać. Od początku sierpnia zaczynają się sejmiki bocianów, po których ptaki odlatują z Polski. Ten rok dla bocianów nie jest łaskawy. Susza spowodowała, że miały ograniczone możliwości żerowania – oceniają specjaliści.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie, ornitolog Marian Szymkiewicz ocenił, że tegoroczny sezon dla bocianów nie jest komfortowy.Tragedia. Starszy mężczyzna utonął w jeziorze Mielno
— Nie dzieje się dobrze. Kolejna sucha wiosna sprawiła, że bociany miały ograniczone możliwości żerowania. Mało par rozpoczęło lęgi. Było dużo informacji o wyrzucanych jajach czy wyrzucaniu młodych. Jest wiele gniazd z jednym młodym osobnikiem, choć są też pary, które w tej biedzie poradziły sobie i mają po trzy młode — wyjaśnił ornitolog.
Powiedział, że niedługo pierwsze młode zaczną opuszczać gniazda, bo zaczynają latać. Zawsze następowało to między 10 a 15 lipca, ale w tym roku ten moment przesunął się o dwa tygodnie. Lato też nie jest łaskawe dla bocianów.
Zwiększający się areał kukurydzy i suche lato sprawiają, że jest mało płazów, które odgrywają ważną rolę w diecie bocianów.
— Jak źle jest z pokarmem, pokazuje sytuacja, gdy na polach pojawia się sprzęt rolniczy i na ten moment zlatują się wszystkie bociany z bardzo rozległej okolicy. W czasie koszenia ptaki te mają szansę na smaczny kąsek. Wiosną na Warmii i Mazurach są skazane na płazy, dżdżownice i w mniejszym stopniu na gryzonie — dodał.
Od początku sierpnia bociany zaczynają zgrupowania zwane sejmikami, po których odlatują z Polski. Nie znikają od razu wszystkie, przyjmuje się, że graniczną datą odlotu jest 24 sierpnia.
— Potem z reguły pozostają te pary, które później przystąpiły do gniazdowania i przez to jeszcze opiekują się potomstwem. Jest też coraz więcej informacji o pojedynczych bocianach, które pozostają na zimę. Kiedyś się wydawało, że to są ptaki, które w różny sposób trafiły do ludzkich rąk i nie odleciały w tym okresie, gdy mają instynktowny pęd do wędrówek"– podkreślił Marian Szymkiewicz.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Wskazał, że dwa lata temu było przynajmniej kilka informacji o bocianach, które zimowały na Warmii i Mazurach. Obserwowałem bociana z okolicy między Bartoszycami a Sępopolem. W środku zimy bocian przezimował. Być może w ciągu dnia udawał się na wysypisko śmieci, a wieczorem wracał do wsi.Był za młody dla NFZ. Teraz Filip z Olsztyna jest przykuty do łóżka
Według ornitologa, bociany zmieniają obyczaje. Coraz więcej ich zimuje na Półwyspie Iberyjskim. Tam korzystają z pokarmu na wysypiskach śmieci. W Hiszpanii są także uprawy ryżu, w których występuje bardzo licznie sprowadzony z Ameryki Środkowej pewien gatunek raka. Stanowi on źródło pokarmu dla wielu gatunków ptaków, m.in. dla bocianów czarnych.
Coraz więcej bocianów białych już nawet nie przelatuje nad Cieśniną Gibraltarską.
Wskazał, że w Polsce ubywa miejsc żerowania dla bocianów.
— Bardzo niepokojące są zmiany w rolnictwie, ubywa powierzchni żerowiskowych. Także zmiany w hodowli bydła nie sprzyjają bocianom. Krowy są przetrzymywane w oborze albo na wybiegu przed oborą, a dawne pastwiska, z których korzystały bociany są przeorywane pod uprawę kukurydzy. Ona stanowi paszę na zimę dla bydła — wyjaśnił.
Podkreślił, że dane o populacji bocianów w Polsce będą znane dopiero po przyszłorocznym liczeniu tych ptaków. Międzynarodowe liczenie bociana białego jest organizowane raz na 10 lat. Wyniki pokażą, co się dzieje z jego populacją w Polsce, Europie i w województwie warmińsko-mazurskim.
źródło: PAP/Agnieszka Libudzka
W poniedziałkowym (17 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Dobra inwestycja w złym miejscu?
To już pewne, radni zadecydowali, że przy ul. Zientary-Malewskiej w Olsztynie powstaną bloki OTBS. W skrócie ta inwestycja zakłada budowę mieszkań dla osób, których nie stać kredyt hipoteczny, a jednocześnie zbyt bogatych, by otrzymać mieszkanie komunalne. Jedynym haczykiem wydaje się być miejsce, które nie wydaje się zbyt atrakcyjne.
Kupią przyczepę i wsłuchają się w młodzież
Wiemy, do kogo trafią pieniądze z programu „Razem bezpieczniej”. Dzięki niemu 10 warmińsko-mazurskich samorządów zrealizuje inwestycje poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców. Co będą realizować?
Urlopy są fajne, ale nie dla psów
Wakacje. Lato. Czas beztroskiej zabawy. Ale nie w tym miejscu. Tu zbyt często dzwoni telefon, że na poboczu drogi leży potrącony przez samochód pies, a inny został znaleziony w lesie przywiązany do drzewa. Tak za miłość odwdzięczają się ludzie, bo… chcą wyjechać na urlop. Sami.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez