ZDZiT przywraca normalnie funkcjonowanie systemów. Mieszkańcy Olsztyna mogą korzystać z biletomatów

2023-07-15 15:00:05(ost. akt: 2023-07-15 15:04:36)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po długiej przerwie, kiedy w Olsztynie zapanował chaos po ataku hakerskim na systemy ZDZiT-u, wszystko powoli wraca do normy.
Biletomaty znów są czynne. Pasażerowie komunikacji miejskiej w Olsztynie, ponownie mogą zakupić bilety papierowe (jednorazowe, krótkoterminowe) w biletomatach stacjonarnych, których funkcjonowanie sukcesywnie przywracane jest od 14 lipca. Urządzenia przyjmują opłaty zarówno gotówką, jak i przy użyciu kart płatniczych, w tym urządzeń z funkcją NFC.

We wszystkich pojazdach, które realizują przewozy w mieście sukcesywnie przywracana jest także funkcjonalność biletomatów mobilnych. W tramwajach i autobusach przy użyciu kart płatniczych zakupimy bilety jednorazowe oraz krótkoterminowe.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie informuje, że w dalszym ciągu pełna pula biletów, w tym przejściowe bilety okresowe w formie papierowej (miesięczne, 30-dniowe) dostępna jest – od poniedziałku do piątku - w trzech Punktach Obsługi Klienta ZDZiT: POK przy ul. Knosały (godz. 8-15.30), POK Centrum przy al. Piłsudskiego (godz. 10-17) oraz POK Jaroty przy skrzyżowaniu ul. Witosa/Kanta (godz. 10-17).

Jednocześnie cały czas trwają intensywne prace nad przywróceniem funkcjonalności Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Do tego czasu sprzedaż biletów okresowych będzie prowadzona ww. Punktach Obsługi Klienta ZDZiT.

Dodatkowo, w związku z dużym zainteresowaniem, do dystrybucji przekazano 110 tysięcy papierowych biletów jednorazowych, które zasilą współpracujące z nami sklepy oraz kioski.

To nie koniec dobrych informacji.

Sukcesywnie uruchomiane są elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, które na przystankach ponownie będą wyświetlały obowiązujący rozkład jazdy. Pasażerowie mogą dowiedzieć się z nich o godzinach przyjazdów tramwajów i autobusów, a osoby niewidome i niedowidzące – po naciśnięciu przycisku na podstawie tablicy lub przy użyciu specjalnego pilota - usłyszeć głosową zapowiedź rozkładu jazdy.

Czas wdrożenia poszczególnych urządzeń – biletomaty, tablice informacji pasażerskiej – przewiduje się do początku przyszłego tygodnia.
Ponadto na ukończeniu są prace związane z przywróceniem funkcjonalności strony internetowej Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, przede wszystkim w zakresie nowego rozkładu jazdy. Równolegle są prowadzone działania, które mają na celu odtworzenia pozostałych informacji na stronie zdzit.olsztyn.eu.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu apeluje do wszystkich mieszkańców o jeszcze trochę cierpliwości.

W usuwanie skutków i rozwiązywanie problemu cyberataku na sieci informatyczne ZDZiT, zaangażowane są zespoły miejskich specjalistów z branży IT, które na czele z Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO) wykonują ogrom pracy. Wspierają nas także m.in. informatycy z CERT NASK, którzy prowadzą odrębną weryfikację danych ze zdarzenia.

Aktualnie w ZDZiT nie jest prowadzona bieżąca obsługa interesanta, a lista spraw, które można załatwić w tut. Jednostce jest znacznie ograniczona.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3110329 16 lip 2023 10:28

    Bardzo się cieszę, że można kupić bilet. A może wiadomo kiedy uruchomią ITS i ten cały system zarządzania sygnalizacją świetlną? Jazda przez miasto czymkolwiek (autobus, tramwaj, samochód, rower) jest katorgą.

    odpowiedz na ten komentarz