W tym miejscu tramwaj będzie zaczynał swój bieg. Pętla tramwajowa na Pieczewie w Olsztynie nabiera kształtu [ZDJĘCIA]

2023-07-13 11:30:54(ost. akt: 2023-07-13 14:12:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Taki już los mieszkańców Olsztyna, że w te wakacje obok pięknych warmińskich krajobrazów są zmuszeni do oglądania postępów inwestycji tramwajowej. Nie taki diabeł jednak straszny, bo budowa wchodzi już w końcową fazę a efekty zaczynają wyglądać imponująco.
Inwestycja tramwajowa zdecydowanie należy do jednych z bardziej skomplikowanych. Oprócz samego układania torów i infrastruktury, takiej jak przystanki i pętle, wykonawca zobowiązał się również do wymiany całej sieci kanalizacyjnej i ciepłowniczej znajdującej się pod ziemią. Dodatkowo, prace obejmują przebudowę dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Innymi słowy, na terenie inwestycji tramwajowej jest wiele do zrobienia.

Prace wykonawcze inwestycji tramwajowej nie przebiegły jednak bez komplikacji, głównie o charakterze finansowym. W grudniu zakończono mediacje między samorządem Olsztyna a konsorcjum firm, na czele z Polimex Infrastruktura.

Nowa infrastruktura tramwajowa obejmuje ponad 6 kilometrów podwójnego torowiska wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą, taką jak chodniki i ścieżki rowerowe. Trasy tramwajowe poprowadzone zostały przez ulice: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego, al. Piłsudskiego, oraz obejmują także węzeł przesiadkowy przy Wysokiej Bramie. W ramach projektu planowane jest również nasadzenie ponad 2,8 tysiąca drzew.

Jednym z bardziej charakterystycznych punktów nowej linii łączącej dworzec z Pieczewem jest właśnie końcowa pętla, z której skorzystają mieszkańcy jednego z największych osiedli w Olsztynie. Plac budowy odwiedził nasz fotoreporter Zbigniew Woźniak, który uchwycił w swoim obiektywie postępy prac.W czwartkowym (13 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Kobiety wybrały sobie park
Dziesiąta, jubileuszowa edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego została rozstrzygnięta. Mieszkańcy zgłosili, urzędnicy zatwierdzili, a mieszkańcy wybrali. Teraz urzędnicy będą musieli zrealizować aż 34 zwycięskie projekty na terenie całego miasta.

Aneta Rydel - uczestniczka ŚDS w Janowcu KościelnymChciałaby, aby miłość była wieczna
Aneta Rydel urodziła się w Ostrołęce, została adoptowana przez babcię i dziadka. Zamieszkała w Myszyńcu na Kurpiach. Obecnie mieszka w Leśnikach w gminie Janowiec Kościelny w powiecie nidzickim. Spotkała też miłość swojego życia i ma nadzieję, że już wkrótce zostaną małżeństwem. — Nareszcie jestem szczęśliwa — mówi.

Zarabiamy więcej i mniej
Mieszkańcy Warmii i Mazur zarabiają więcej niż przed rokiem. Przeciętne wynagrodzenie nie jest już także najmniejsze wśród regionów Polski. Nadal jednak bardziej opłaca się pracować w sąsiednich województwach.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl