Coraz bliżej parku rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem

2023-07-13 09:15:24(ost. akt: 2023-07-12 15:22:42)
Tak wygląda Mandoria pod Łodzią. Park rozrywki pod Olsztynkiem, który ma stworzyć ten sam właściciel, ma być jeszcze większy.

Tak wygląda Mandoria pod Łodzią. Park rozrywki pod Olsztynkiem, który ma stworzyć ten sam właściciel, ma być jeszcze większy.

Autor zdjęcia: Mandoria

Radni z Olsztynka jednogłośnie przyjęli zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, które umożliwią budowę wielkiego rodzinnego parku rozrywki w Łutynówku. Długo oczekiwany dokument otwiera drogę do otwarcia procedury prowadzącej do uzyskania pozwolenie na budowę.
— Na sesji było 13 radnych, wszyscy radni głosowali za nowym planem zagospodarowania przestrzennego — relacjonuje nam Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka. — Teraz potrzebne są jeszcze opinie środowiskowe, ale można już rozpocząć procedury prowadzące do wydania pozwolenia na budowę — dodaje.
Jak zaznacza burmistrz Olsztynka, proces dokonania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego wymagał czasu, bo był związany z przeprowadzeniem konsultacji społecznych. Wcześniej radni przyjęli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Opinie środowiskowe mają określić oddziaływania inwestycji na otoczenie. To tym ważniejsze, że park ma powstać w sąsiedztwie jeziora Wenyk, które leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk w ramach sieci Natura 2000 Ostoja Napiwodzko-Ramucka.

Do inwestycji nie trzeba przekonywać samorządowców, na których terenie ma powstać park. Tym bardziej że zgodnie z zapowiedziami inwestora pracę może tu znaleźć nawet 300 osób, a liczba odwiedzających park może osiągać setki tysięcy, a nawet milion gości rocznie. Ułatwia to lokalizacja parku w bliskości tras S7 i S51, w połowie drogi między Trójmiastem a Warszawą.

— Razem z giną wystąpiliśmy już o wydanie dokumentacji potrzebnej na budowę dróg dojazdowych na teren przyszłej budowy — stwierdza starosta olsztyński Andrzej Abako. — To inwestycja, która będzie miała wpływ na rozwój gospodarczy regionu. Jest wiele aspektów budowy tak dużego parku. To między innymi cała logistyka. Budowa dróg, połączeń kolejowych — dodaje.

Przypomnijmy. Inwestor, którym jest Ptak S.A. prowadzi już Mandorię w Rzgowie pod Łodzią. To największy w Europie park tematyczny znajdujący się w budynku. Park w Łutynówku ma być największym parkiem rozrywki w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, pierwsi goście będą mogli odwiedzić park już w 2024 roku.
Park porusza wyobraźnię ze względu na rozmach zapowiadanej inwestycji. Kilka miesięcy temu Grupa Ptak ujawniła, że w parku znajdzie się m.in. wieża swobodnego spadania o wysokości 150 metrów. To ewenement na skalę Europy. Park ma mieć charakter tematyczny, związany z Warmią i Mazurami. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła „Gazeta Olsztyńska”, główną postacią parku może być legendarny Jurand. To jedna z propozycji. Inną, która ujrzała światło dzienne, był Wiedźmin. Jednak ta postać nie zyskała przychylnego przyjęcia.

Stanisław Kryściński