Przez upały może być ich coraz więcej. Węże na Warmii i Mazurach wychodzą z kryjówek

2023-07-13 11:52:48(ost. akt: 2023-07-13 13:05:06)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Lidzbark / J. Jasiński, B. Bilski

Nasz klimat choć nie zawsze znacząco to cały czas się zmienia. Susza to codzienność a upały dają się we znaki. Jednak są pewne stworzenia, którym to w ogóle nie przeszkadza.
Wysoka temperatura, susze i brak opadów sprawiają, że niektóre dni są naprawdę ciężkie. Ale są zwierzęta, którym to w ogóle nie przeszkadza. Nawet czują się takim klimacie jak "ryba w wodzie". Mowa o gadach, dla których takie warunki do rozwoju są idealne.

Susza i upały sprzyjają ich metabolizmowi, trybowi życia i rozmnażaniu.

W tej chwili, powszechnie zauważa się, że corocznie zwiększa się ilość gadów przez wyraźne ocieplenie klimatu.

Takie zjawisko zauważyli leśnicy z Nadleśnictwa Lidzbark w Lidzbarku Welskim, którzy obserwowali brzeg jeziora Zwórzno. Niecodziennym widokiem były zaskrońce wygrzewające się w słońcu i to nie jeden, nie dwa, ale aż sześć.

Fot. Nadleśnictwo Lidzbark / J. Jasiński, B. Bilski

Niedługo później gajowi spotkali żmiję, która wylegiwała się na trawie. Być może chciała poczuć się jak mieszkańcy Lidzbarka, którzy nieopodal opalali się na plaży miejskiej.

Fot. Nadleśnictwo Lidzbark / J. Jasiński, B. Bilski

W trzecim przypadku leśnicy nie musieli daleko szukać. Najpierw rzucił im się w oczy zaskroniec, zaraz przy wejściu do nadleśnictwa, a potem na pergoli przy fontannie.

Fot. Nadleśnictwo Lidzbark / J. Jasiński, B. Bilski

Leśnicy przypominają, że należy zachować ostrożność, w momencie spotkania żmii zygzakowatej, ale obecność dużej liczby gadów nie powinna nas niepokoić. Jest to w zupełności normalne i naturalne zjawisko.


W czwartkowym (13 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Kobiety wybrały sobie park
Dziesiąta, jubileuszowa edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego została rozstrzygnięta. Mieszkańcy zgłosili, urzędnicy zatwierdzili, a mieszkańcy wybrali. Teraz urzędnicy będą musieli zrealizować aż 34 zwycięskie projekty na terenie całego miasta.

Aneta Rydel - uczestniczka ŚDS w Janowcu KościelnymChciałaby, aby miłość była wieczna
Aneta Rydel urodziła się w Ostrołęce, została adoptowana przez babcię i dziadka. Zamieszkała w Myszyńcu na Kurpiach. Obecnie mieszka w Leśnikach w gminie Janowiec Kościelny w powiecie nidzickim. Spotkała też miłość swojego życia i ma nadzieję, że już wkrótce zostaną małżeństwem. — Nareszcie jestem szczęśliwa — mówi.

Zarabiamy więcej i mniej
Mieszkańcy Warmii i Mazur zarabiają więcej niż przed rokiem. Przeciętne wynagrodzenie nie jest już także najmniejsze wśród regionów Polski. Nadal jednak bardziej opłaca się pracować w sąsiednich województwach.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl