Otwarto ścieżkę dla zwiedzających fortyfikacje Ruciane-Guzianka
2023-07-12 08:40:34(ost. akt: 2023-07-11 15:20:29)
Została otwarta leśna ścieżka przyrodniczo-historyczna prowadząca do węzła obronnego Ruciane-Guzianka - poinformowało we wtorek mazurskie Nadleśnictwo Maskulińskie. Leśnicy liczą, że stanie się ona lokalną atrakcją turystyczną.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Ścieżka rozpoczyna się na ul. Mazurskiej, ok. 100 m za restauracją Cezar w Rucianem-Nidzie. Turyści mają do wyboru dwie trasy. Amatorzy krótkich spacerów powinni skręcić na zielony szlak (580 m), pozostali mogą wybrać szlak brązowy (2 760 m). Obie ścieżki schodzą się przy śluzie Guzianka, naprzeciwko bunkra.Wakacyjny odlot? Turyści z Warmii i Mazur beztrosko wpłynęli na wody Federacji Rosyjskiej
— Jest to wstępna koncepcja ścieżki, bo oznakowanie zostanie jeszcze uzupełnione o tablice informacyjne dotyczące historii obiektów węzła obronnego. Do kontaktu i współpracy przy tworzeniu tego miejsca zapraszamy wszystkich pasjonatów mazurskich fortyfikacji — powiedziała Róża Krasińska-Pyrdoł z Nadleśnictwa Maskulińskie.
W przyszłości planowane jest również połączenie ścieżki z promenadą, która jest projektowana na terenie po byłym tartaku w Rucianem.
Ścieżkę wykonali uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie w ramach zajęć praktycznych z zagospodarowania turystycznego lasów.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Węzeł Obronny Ruciane-Guzianka został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, wzdłuż linii brzegowej jezior Bełdany, Guzianka Mała, Guzianka Wielka i Nidzkiego. Miał służyć obronie szlaku kolejowego i zabezpieczeniu przed obejściem od południa Puszczy Piskiej.Ulica Dworcowa w Olsztynie zablokowana. Na lewym pasie zderzyły się trzy samochody [ZDJĘCIA]
Główne umocnienia zlokalizowano przy drodze do śluzy Guzianka, drodze do Pisza i moście kolejowym. Tworzyły je m.in. trzy blokhauzy, czyli betonowe bunkry przypominające wieże złożone z 3-4 kondygnacji, ze stanowiskami broni maszynowej.
Węzeł był częścią tzw. Linii Wielkich Jezior Mazurskich, czyli fortyfikacji mających chronić Prusy Wschodnie przed atakiem wojsk rosyjskich w czasie I wojny światowej.
źródło: PAP/ Marcin Boguszewski
We wtorkowym (11 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Rząd dał Olsztynowi pieniądze na walkę z hakerami
Niedziałające systemy sterowania ruchem, niedziałające biletomaty i ograniczony dostęp do systemu informacji pasażerskiej. To tylko niektóre efekty ataku hakerskiego, do którego doszło w nocy z 24 na 25 czerwca 2023 roku. Od tych wydarzeń minęły ponad dwa tygodnie, a system nadal nie funkcjonuje, jak należy.
Jezioro Długie zostanie oczyszczone z moczarki
W wakacje olsztyński samorząd we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim będzie oczyszczać Jezioro Długie z nadmiaru roślinności. Na powierzchni akwenu od kilku tygodni zbiera się moczarka delikatna, tworząc pływające kożuchy.
Cristina czuje się coraz lepiej
— Jestem zadowolony z efektu operacji Cristiny — mówi chirurg dr Krzysztof Dowgierd, który w czerwcu wraz z zespołem usuwał dziewczynie olbrzymiego guza z żuchwy i rekonstruował ten narząd z kości strzałkowej pacjentki. Cristina przyjechała wczoraj do olsztyńskiego szpitala dziecięcego na kontrolę.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez