Leśnicy z Olsztyna ostrzegają. Musisz o tym pamiętać podczas zbioru jagód i grzybów

2023-07-10 17:02:23(ost. akt: 2023-07-10 14:57:25)

Autor zdjęcia: Marta Osowiecka i Hubert Laszuk

Rozpoczął się sezon na grzyby i jagody. Jak zwykle warmińskie lasy otulające Olsztyn z każdej strony stały się popularnym miejscem spędzenia wolnego czasu.
Lipcowe lasy dostarczają nam wielu bezcennych przypraw kuchennych. Miłośnicy grzybobrania i zbierania jagód na pewno odnajdą się w podolsztyńskich lasach i szybko uzupełnią swoje spiżarnie.

Nie wszystko złoto co się świeci


Tradycyjnie leśnicy przypominają, aby zbieracze grzybów mieli się na baczności. Najważniejszą zasadą grzybobrania jest to, aby zbierać tylko te okazy, które znamy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do przydatności grzyba do spożycia najlepiej zostawić go na swoim miejscu. Jeśli jednak zbierzemy koszyk pełen kapeluszników i wątpliwości najdą nas w drodze do domu, najlepiej jest po drodze zajechać do leśniczego, który fachowym okiem zerknie na nasze grzyby.

Fot. Marta Osowiecka i Hubert Laszuk

Zbierasz jagody? Musisz koniecznie o tym wiedzieć!


Przy zbiorach borówek czarnych, potocznie zwanych jagodami musimy pamiętać o dwóch niezwykle ważnych zasadach. Po pierwsze zbieramy tylko owoce sama roślina jest pod ścisłą ochroną a jej niszczenie, deptanie czy zrywanie jest zabronione.

Po drugie jagody trzeba dokładnie umyć. Borówki czarne zjedzone po zerwaniu prosto z krzaka mogą być objawem groźnej bąblowicy.

Boblowica jest chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, a powodują ją larwy tasiemca bąblowcowego. Ludzie zarażają się latem, np. jedząc niemyte jagody zbierane w lesie.

Do organizmu człowieka larwy tasiemca mogą dostać się poprzez:

bliski kontakt ze zwierzętami
przeniesienie jaj tasiemca do ust za pomocą brudnych rąk
spożycie skażonej jajami tasiemca żywności lub wody.

Choroba rozwija się latami i dlatego jest trudna do zdiagnozowania. Jej objawem jest cysta (torbiel) zawierająca larwy. Kiedy cysta rośnie, naciska na narządy i powoduje bóle oraz zmiany przypominające nowotwór. Nieleczona, może nawet prowadzić do śmieci. Chirurgiczne usunięcie cysty z otaczającą tkanką zapewnia całkowite wyleczenie. Ważne jednak, żeby cysta została usunięta, zanim pęknie i pasożyty się nie rozprzestrzenią.

Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, które umiejscawiają się najczęściej w:

wątrobie
płucach
nerkach
śledzionie
ośrodkowym układzie nerwowym
kościach.

Chory odczuwa bóle, ucisk na narządy. Cysty w wątrobie mogą dać objawy żółtaczki, w płucach – powodować duszności i krwioplucie, w nerkach – krwiomocz, w mózgu – bóle głowy i zaburzenia psychoneurologiczne.


W poniedziałkowym (10 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Porozumienia podpisano 5 lipca. – Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha – mówi Andrzej Śliwka, wiceminister Aktywów Państwowych.Dworce do przebudowy. To już pewne
Z inicjatywy wiceministra Andrzeja Śliwki PKP S.A. przebuduje zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha — mówi Andrzej Śliwka. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2026 roku.

Chcesz zjeść kultową jagodziankę? To się pośpiesz
Tego nikt się nie spodziewał. Znane w całej Polsce jagodzianki z Olsztynka mogą zniknąć z mapy kulinarnej warmińsko-mazurskiego. Właścicielka cukierni chce ją zamknąć ją pod koniec sezonu. I nie wie, czy wiosną otworzy ją ponownie.

Gudniki porastają barszczem SosnowskiegoBoją się barszczu, bo zabiera im wieś
Za pięć lat wsi Gudniki w powiecie ostródzkim może już nie być. Pochłonie ją rozrastający się w błyskawicznym tempie barszcz Sosnowskiego. Już dziś mieszkańcy martwią się o swoją przyszłość. Walczą z rośliną, ale ta jest od nich silniejsza.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl