Iga Świątek awansowała do 1/8 finału

2023-07-07 22:24:34(ost. akt: 2023-07-07 22:26:33)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/Neil Hall

Iga Świątek awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała z rozstawioną z numerem 30. Chorwatką Petrą Martic 6:2, 7:5. Spotkanie trwało godzinę i 44 minuty.
W 1. rundzie Świątek wygrała z Chinką Lin Zhu 6:1, 6:3, a w 2. z Hiszpanką Sarą Sorribes Tormo 6:2, 6:0. Martic zmusiła ją do nieco większego wysiłku.

Pierwszy set wyrównany był tylko na początku. Od stanu 2:2 podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wygrała cztery kolejne gemy i znalazła się w połowie drogi do 1/8 finału.

W drugiej partii walka gem za gem trwała do stanu 3:3. Chwilę później Świątek przełamała rywalkę, a następnie podwyższyła na 5:3. Kiedy Martic ponownie serwowała, Świątek miała piłkę meczową, ale jej nie wykorzystała. Jej bekhendowy return nieznacznie minął boczną linię. Chorwatka zmniejszyła stratę na 4:5.

Serwująca na zwycięstwo w meczu Polka niespodziewanie nie zdobyła nawet punktu i na tablicy wyników pojawił się remis 5:5. Następnie Martic prowadziła w gemie już 40:0, jednak zamknąć go nie zdołała.

Świątek zdobyła pięć punktów z rzędu, w efekcie przełamała Chorwatkę i znów serwowała na zwycięstwo. Tym razem utrzymała podanie. Ostatecznie wykorzystała czwartą piłkę meczową.

To było trzecie spotkanie tych zawodniczek i trzecia wygrana Polki.

W 1/8 finału Świątek zagra z rozstawioną z numerem 14. Belindą Bencic. Szwajcarka wcześniej w piątek pokonała Magdę Linette 6:3, 6:1.

Świątek ma z Bencic bilans 2-1. Zwycięstwa odniosła w 2021 roku w Adeljadzie oraz w styczniu w turnieju drużyn narodowych United Cup. Szwajcarka górą natomiast była w 1/8 finału wielkoszlemowego US Open w 2021 roku.

Świątek nigdy nie dotarła d ćwierćfinału Wimbledonu. Na 1/8 finału zatrzymała się w 2021 roku, a w ubiegłym odpadła w 3. rundzie. Polka wygrała juniorską edycję londyńskiej imprezy pięć lat temu.