Liczy 103 metry i waży 650 ton. Nowy most w Nowakowie jest już otwarty

2023-07-09 11:29:10(ost. akt: 2023-07-07 17:28:22)
Nowy most obrotowy w Nowakowie liczy ponad 100 metrów, ma usprawnić żeglugę i poprawić komunikację kołową

Nowy most obrotowy w Nowakowie liczy ponad 100 metrów, ma usprawnić żeglugę i poprawić komunikację kołową

Autor zdjęcia: Budimex

Liczy 103 metry i jest najdłuższym z trzech mostów obrotowych zaprojektowanych i wybudowanych w ramach budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od wczoraj nowy most w Nowakowie jest otwarty dla ruchu kołowego.
Nowy most nad rzeką Elbląg to potężna, ważąca ponad 650 ton stalowa konstrukcja.

— Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania — przypomina Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni.

Liczący ponad 100 metrów most obrotowy w Nowakowie ma usprawnić żeglugę i poprawić komunikację kołową. To dzięki niemu, jak wyjaśnia Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, zniknie problem z otwieraniem/zamykaniem przeprawy w niesprzyjających warunkach pogodowych.

— Bardzo istotnym przedsięwzięciem jest również budowa 1,5 km drogi powiatowej, która łączy się z nowym mostem obrotowym. Nowakowo, na którego terenie realizowany jest drugi etap inwestycji związanej z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, jako wyspa połączone było z lądem stałym mostem pontonowym, który jest w bardzo złym stanie technicznym. Nowy, obrotowy most obraca się wokół pionowej osi obrotu — czyli jest odwodzony, a nie zwodzony. Ułatwi on znacznie komunikację z Wyspą Nowakowską. Most będzie otwierany dla jednostek komercyjnych na polecenie Kapitanatu, mała przeprawa dla jednostek o „air draft” poniżej 5 m odbywać się będzie na bieżąco — tłumaczy Piotrzkowski.

Wspomniany most pontonowy ma zostać rozebrany, aktualnie przejazd nim nie jest już możliwy.

— Oddanie do użytkowania nowego obiektu wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą drogową pozwoli wykonawcy przystąpić do kolejnego kroku, jakim będzie rozbiórka istniejącej przeprawy, stanowiącej przeszkodę nawigacyjną i dokończenie prac związanych z odbudową brzegu w tym rejonie — przekazuje Magdalena Kierzkowska.

I przypomina: — Budowa mostu jest jednym z elementów drugiego etapu „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. W ramach tego kontraktu na rzece Elbląg wykonywana jest obudowa brzegów na odcinku o długości około 10,4 km i roboty czerpalne na odcinku 3,8 km. Brzegi wzdłuż rzeki Elbląg są obudowywane konstrukcją hydrotechniczną do rzędnej +2,5 m (na odcinkach, na których przebudowywane są wały). Umocnienie brzegów jest realizowane w formie ścianki szczelnej, zwieńczonej żelbetowym oczepem. Ponadto, w celu ułatwienia dostępu do rzeki, budowane są dwie przystanie niskie na rzędnej +1,2 m wraz ze slipem do wodowania jednostek. Zakończona we wrześniu 2022 roku na Mierzei Wiślanej pierwsza część budowy dwudziestotrzykilometrowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską tak jak i jej etap drugi, to nie koniec całej inwestycji. W ramach trzeciego etapu zakończono już pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym na długości 8200 m oraz wystawiono nowe oznakowanie nawigacyjne.
kk


W weekendowym (7-9 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Czy powinniśmy się bać Kalingraderów?
Po rozwiązaniu zbuntowanych oddziałów Grupy Wagnera wielu z nich znalazło azyl na Białorusi. Być może są też w obwodzie królewieckim, co rodzi obawy o bezpieczeństwo naszego regionu. Pytamy o to naszych parlamentarzystów.

Banki: duże zainteresowanie klientów „Bezpiecznym kredytem”
Banki, które od poniedziałku oferują „Bezpieczny kredyt”, informują, że cieszy się on dużym zainteresowaniem klientów. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przekazał, że umowy w zakresie nowego kredytu ze wsparciem państwa podpisało z nim sześć banków.

W Olsztynie rozpoczęło działanie Okno Życia przy ulicy Kromera 5.Olsztyn ma nowe Okno Życia
Przez ostatnie 14 lat działało okno na ulicy Wyszyńskiego przy parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Teraz zastąpiło je okno, które zostało uroczyście otwarte przy ulicy Kromera 5 w budynku, w którym mieści się Stacjonarne Hospicjum Caritas dla Dzieci.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl