Sprzęt od WOŚP trafił do Szpitala Miejskiego w Olsztynie

2023-07-07 08:48:44(ost. akt: 2023-07-07 10:25:17)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Niezwykle istotne urządzenie do badania gęstości kości trafiło do Miejskiego Szpitala Zespolonego. Darczyńcą jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Sprzęt przekazany olsztyńskiemu szpitalowi to densytometr rentgenowski kości Horizon. Do Polski trafiły jedynie cztery takie urządzenia, które są produkowane w Stanach Zjednoczonych. Jedno z nich będzie pomaga w diagnozowaniu pacjentów Kliniki Reumatologii.

— Bardzo dziękuję za zaangażowanie całemu zespołowi szpitala — mówił podczas uroczystości prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Wiem, że aby uzyskać takie wsparcie z fundacji WOŚP należy wykazać się bardzo dobrym programem opieki nad pacjentami z chorobami reumatycznymi, wysoką jakością pracy i znaczeniem kliniki.

Fot. Urząd Miasta w Olsztynie

Dzięki sprzętowi szpital miejski będzie mógł wykonywać szereg specjalistycznych badań diagnostycznych. To m.in. nieinwazyjna diagnostyka układu kostnego u dzieci i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem odporności mechanicznej i jakości kości, ocena składu tkanek miękkich czy postępów choroby lub odpowiedzi na leczenie w chorobach kości.

— To niezwykle ważne dla nas urządzenie — mówi koordynator Kliniki Reumatologii MSZ, prof. Magdalena Krajewska-Włodarczyk. — Powikłania chorób reumatycznych są przyczyną śmierci wielu osób. Dzięki nowemu sprzętowi możemy wykrywać zaawansowanie choroby oraz to, czy następuje jej spowolnienie. Wydaje się, że reumatologia zajmuje się tylko osobami starszymi, ale to nieprawda. W naszej klinice średnia wieku nieznanie przekracza 40 lat.

Fot. Urząd Miasta w Olsztynie

Sprzęt ma wartość 471 tys. zł. W pracowni każdego dnia może być diagnozowanych kilkadziesiąt osób.


W weekendowym (7-9 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Czy powinniśmy się bać Kalingraderów?
Po rozwiązaniu zbuntowanych oddziałów Grupy Wagnera wielu z nich znalazło azyl na Białorusi. Być może są też w obwodzie królewieckim, co rodzi obawy o bezpieczeństwo naszego regionu. Pytamy o to naszych parlamentarzystów.

Banki: duże zainteresowanie klientów „Bezpiecznym kredytem”
Banki, które od poniedziałku oferują „Bezpieczny kredyt”, informują, że cieszy się on dużym zainteresowaniem klientów. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przekazał, że umowy w zakresie nowego kredytu ze wsparciem państwa podpisało z nim sześć banków.

W Olsztynie rozpoczęło działanie Okno Życia przy ulicy Kromera 5.Olsztyn ma nowe Okno Życia
Przez ostatnie 14 lat działało okno na ulicy Wyszyńskiego przy parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Teraz zastąpiło je okno, które zostało uroczyście otwarte przy ulicy Kromera 5 w budynku, w którym mieści się Stacjonarne Hospicjum Caritas dla Dzieci.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl

[clear