Ponad 250 osób straci pracę. To największe zwolnienie grupowe w powiecie oleckim

2023-07-02 14:01:00(ost. akt: 2023-06-30 15:07:32)
W PUP w Olecku obecnie zarejestrowanych jest 1421 bezrobotnych

W PUP w Olecku obecnie zarejestrowanych jest 1421 bezrobotnych

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Jedna z podoleckich firm zgłosiła do PUP zamiar zwolnienia aż 262 pracowników. To pierwsze tak duży przypadek zwolnień grupowych w powiecie oleckim od ponad 20 lat. I największych w ostatnim czasie w regionie.
Spółka od lat produkuje wyroby z drewna w branży ogrodowej. Swoje produkty eksportuje do wielu krajów, głównie do Europy Zachodniej. Niestety w połowie czerwca firma zgłosiła do Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku zamiar zwolnień grupowych. Według zgłoszenia pracę ma stracić 262 pracowników fizycznych i administracyjnych. Zwolnienia planowane są od czerwca do sierpnia tego roku.

— Tak dużego zwolnienia pracowników nie mieliśmy na terenie naszego powiatu od ponad 20 lat. To dla nas będzie poważne wyzwanie — mówi Renata Jasińska, dyrektor PUP w Olecku. — Przyczyną zwolnień jest niewypłacalność firmy i brak zamówień. Pierwsze zwolnienia dotyczą pracowników, którzy są zatrudnieni na czas określony.

Dyrektor Jasińska wyjaśnia, że PUP w Olecku obecnie czeka na ruch ze strony zwalnianych pracowników.

— Na razie nie mamy bliższego kontaktu bezpośredniego z firmą, więc czekamy, aż ludzie się zarejestrują — dodaje dyrektor Jasińska. — Liczę, że po okresie wypowiedzenia zwolnieni pracownicy pojawią się u nas na początku sierpnia. Dopiero wówczas przeprowadzimy diagnozę rzeczową pod kątem kwalifikacji tych osób i ich oczekiwań wobec dostępnych na rynku ofert pracy. Być może konieczny będzie np. element przeszkolenia i wówczas będę się starała o napisanie jakiegoś specjalnego programu według ich oczekiwań i ewentualnie pozyskanie środków z Ministerstwa Pracy. W tym kierunku będę działała. Na pewno znaczna część zwolnionych osób będzie miała uprawnienia do zasiłku, więc to też będzie czas, aby się rozejrzały i ewentualnie samoistnie znalazły zatrudnienie na naszym rynku pracy.

Dodajmy, że na koniec maja bezrobocie w powiecie oleckim wynosiło 12,2 proc. (w województwie: 8,6 proc., w kraju: 5,2 proc., w Olsztynie: 2,1 proc.). W powiecie oleckim ze względu na wysoki poziom bezrobocia zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przez 12 miesięcy.


W weekendowym (30 czerwca-2 lipca ) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

TAK dla muru na granicy. NIE dla bezprawnych uchodźców
Wszyscy wiemy o tym, że jeżeli nie zapewnimy sobie podstawowego poczucia bezpieczeństwa, nasze funkcjonowanie stanie się trudne. W tym celu zwołano konferencję dotycząca muru, który stanął na granicy polsko-białoruskiej.

Idzie nowe pokolenie
W Rybakach niedaleko Olsztyna od poniedziałku trwa Letnia Akademia Schumana. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło kilkuset młodych osób z całej Polski. Wczoraj uczestnicy zlotu obchodzili 137. Rocznicę Urodzin Czcigodnego Sługi Roberta Schumana. Dzisiaj przemaszerują ulicami Olsztyna.

Nikola GrbićDo Gdańska przez Filipiny
Wczoraj (29 czerwca) męska reprezentacja Polski odleciała do Pasay na Filipinach na ostatni turniej fazy zasadniczej Ligi Narodów. Trener Nikola Grbic dokonał w składzie kilku zmian, m.in. nie ma przyjmujących Tomasza Fornala i Artura Szalpuka.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl