Niezwykła podróż przez czas i przestrzeń. Ilustrowany przewodnik dawny i współczesny

2023-07-03 07:10:00(ost. akt: 2023-06-30 15:13:46)

Autor zdjęcia: Monika Nowakowska

Po Świętej Warmii z Mieczysławem Orłowiczem. Ilustrowany przewodnik dawny i współczesny – to nowa publikacja z czterotomowej już serii „Biblioteczki Świętej Warmii”, tworzonej staraniem Powiatu Olsztyńskiego i Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii.
— Tradycyjnie już, przed wakacjami prezentujemy kolejny nasz podpowiednik. W tym roku proponujemy turystom i mieszkańcom podróż po regionie wraz z ojcem polskiej turystyki – Mieczysławem Orłowiczem — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i przewodniczący Stowarzyszenia

Okazja ku temu jest niezwykła bowiem równo sto lat temu, w roku 1923 we Lwowie ukazał się pierwszy „oprowadzacz” po regionie przygotowany przez dra Orłowicza – Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warniji. Książka dzięki której Polacy mogli odkryć i do tej pory odkrywają Warmię i Mazury, bo bedeker Orłowicza jest do tej pory bezcenną encyklopedię krajoznawczą, z której korzystają setki turystów odwiedzających region. Nie bez przyczyny doczekała się także dwóch wznowień.

Fot. Monika Nowakowska

— Aby nie powielać koncepcji jej „reedycji” z roku 1991, czy też „reprintu” z roku 2011 podeszliśmy do tej pracy trochę z innej strony — mówi Wojciech Szalkiewicz, redaktor tej publikacji. — Pozostawiliśmy to, co Orłowicz napisał o Warmii i co nie straciło na aktualności, a wraz z gronem autorów-regionalistów „uwspółcześniliśmy” jego tekst dodając aktualne informacji i rozszerzając niektóre zasygnalizowane przez niego wątki opowieści o regionie. Mam nadzieję, że udało nam się zachować niezwykły historyczny klimat jego książki, a jednocześnie zaprosić czytelników do fascynującej podróży po niezwykłych miejscach Warmii.

A zgodnie z założeniem dra Orłowicza, odbywa się ona wzdłuż dawnych tras kolejowych, przez miasta i wsie regionu, pokazując historię, zabytki, kulturę, przyrodę, krajobrazy. W jej trakcie czytelnicy mają okazję poznać fakty historyczne oraz postacie, które miały wpływ na rozwój regionu, kulturę oraz folklor Warmii.

Fot. Monika Nowakowska

Jak pisał przed stu laty dr Orłowicz: „Biorąc za punkt wyjścia Olsztyn, należy zwiedzić: pobojowisko grunwaldzkie, Dylewską Górę, Ostródę i okoliczne jeziora, Barkwedę, Barczewo z pomnikiem kardynała Batorego, kościół w Sątopach, Reszel z zamkiem i kościołem, kościół odpustowy w Św. Lipce, Lidzbark Warmiński z zamkiem biskupim i kościołem, Ornetę z jej zabytkami i okolicznymi kościołami w Krośnie i Chwalęcinie, Dobre Miasto z kościołem odpustowym w sąsiednim Glotowie, Pieniężno z doliną Wałszy, Braniewo z jego zabytkami, Frombork z katedrą i pamiątkami po Koperniku oraz po polskich biskupach Warmii, a wreszcie odbyć wycieczkę morzem, na Mierzeję Wiślaną...”.

— „Po Świętej Warmii z M. Orłowiczem…” to pierwsze nasze przedsięwzięcie wydawniczo-promocyjne firmowane przez Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii skupiające 33 warmińskie i „okołowarmińskie” samorządy oraz coraz liczniejszych jego partnerów — dodaje prezes A. Abako. — Pierwsze, ale nie ostatnie, bo na ten rok planujemy wydanie jeszcze dwóch książek z naszej serii poświęconych historii warmińskich Żydów oraz Traktowi biskupiemu w Bałdach.

Fot. Monika Nowakowska

Do tej pory w serii „Biblioteczki Świętej Warmii” ukazały się trzy pozycje: Szlak Świętej Warmii. Przewodnik turystyczno-pielgrzymkowy (2020), Okolice Szlaku Świętej Warmii. Podpowiednik turystyczny (2021) oraz Na Szlaku Świętej Warmii. Podróżnik kulturalny (2022). Ilustrowany przewodnik Po Świętej Warmii z Mieczysławem Orłowiczem ukaże się na rynku księgarskim z początkiem lipca.


W weekendowym (30 czerwca-2 lipca ) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
TAK dla muru na granicy. NIE dla bezprawnych uchodźców
Wszyscy wiemy o tym, że jeżeli nie zapewnimy sobie podstawowego poczucia bezpieczeństwa, nasze funkcjonowanie stanie się trudne. W tym celu zwołano konferencję dotycząca muru, który stanął na granicy polsko-białoruskiej.
Idzie nowe pokolenie
W Rybakach niedaleko Olsztyna od poniedziałku trwa Letnia Akademia Schumana. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło kilkuset młodych osób z całej Polski. Wczoraj uczestnicy zlotu obchodzili 137. Rocznicę Urodzin Czcigodnego Sługi Roberta Schumana. Dzisiaj przemaszerują ulicami Olsztyna.
Nikola GrbićDo Gdańska przez Filipiny
Wczoraj (29 czerwca) męska reprezentacja Polski odleciała do Pasay na Filipinach na ostatni turniej fazy zasadniczej Ligi Narodów. Trener Nikola Grbic dokonał w składzie kilku zmian, m.in. nie ma przyjmujących Tomasza Fornala i Artura Szalpuka.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl