W warmińsko-mazurskim coraz więcej kleszczy. Jak się przed nimi chronić?

2023-07-01 20:03:00(ost. akt: 2023-07-04 15:00:25)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixaby

Z roku na rok jest ich coraz więcej. Mowa tutaj o kleszczach, które budzą w nas strach przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Wirus KZM może spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu.
Kleszcze w odróżnieniu od komarów potrzebują o wiele więcej krwi. Znane są przypadki, że kleszcz jest przytwierdzony do swojego żywiciela nawet 2 tygodnie. Potrafią przyczepić się do całego ciała, jednak po spacerze w lesie, parku czy na łące w pierwszej kolejności powinno się sprawdzić miejsca miękkie i ciepłe, na przykład pachy, zgięcie ręki, pachwiny i pępek.

Kleszcze pojawiły się na Warmii i Mazurach.

Wirusem KZM można zarazić się nie tylko poprzez wkłucie się kleszcza, ale również podczas wypicia niepasteryzowanego mleka, twarogu, kefiru, które pochodzą od zainfekowanych krów i kóz.

Należy pamiętać, że zarazić się wirusem można w każdym wieku.

Choroba objawia się zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem mózgu, a w niektórych przypadkach jednym i drugim. Niestety jej przypadki są śmiertelne. Szybkie usunięcie kleszcza nie zapewnia ochrony, ponieważ wirus KZM znajduje się w ślinie kleszcza i potrzebuje mało czasu, aby wniknąć w organizm człowieka i działają na niego żadne antybiotyki.

Według badań wiek zakażonego ma ogromne znaczenie. Okazuje się, że starsze osoby mogą przechodzić chorobę znacznie gorzej. KZM dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn.

Kleszcze stanowią coraz większy problem nie tylko na obszarach leśnych. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, która stały się ofiarami tych pajęczaków podczas spacerów w miejskich parkach czy pobytu na placach zabawa

Jak chronić się przed wirusem?


Samo leczenie po zakażeniu nie jest możliwe. Nie wynaleziono na niego leków, więc na ten moment można jedynie łagodzić jego objawy. Warto jednak zabezpieczyć się na przyszłość, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy częsty kontakt z naturą, uwielbiamy spacery w lesie bądź mieszkamy na wsi. Można uniknąć pokłucia przez odpowiedni ubiór, stosowanie środków odstraszających oraz unikanie miejsc, gdzie kleszcze mogą pojawiać się w nadmiernych ilościach. Ale co w momencie, kiedy nie chcemy rezygnować z przyjemności podziwiania krajobrazów zwłaszcza tych, które nas otaczają? Trzeba przyznać, że na Warmii i Mazurach jest ich mnóstwo. Wtedy, jedynym pewnym zabezpieczeniem jest szczepionka.

kleszcze badania w olsztyńskim sanepidzie

Powinny wykonać to osoby, które przez swój zawód spędzają bardzo dużo czasu w terenach narażonych na obecność kleszczy. Są to m.in. rolnicy, leśnicy jak również funkcjonariusze straży pożarnej i granicznej.

W Olsztynie można zaszczepić się w placówkach LUX MED, POLMED i NZOZ. Jednak niektóre oferują tylko szczepienie dla swoich pacjentów.

Te, które oferują szczepienie dla wszystkich mieszkańców Olsztyna przedstawiamy poniżej.
LUX MED, ul. Głowackiego 28
LUX MED, ul. Jagiellońskiego 26/1A
Centrum Medyczne POLMED, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 5B

Koszt potrójnej dawki szczepionki w LUX MEDZIE wynosi 449 złotych, natomiast w POLMEDZIE 537 złotych.

źródło informacji: GO/kleszcze.info.pl


We czwartkowym (29 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Wyspa Wielka Żuława na jeziorze Jeziorak widziana z lotu ptakaIlu turystów może spać w naszym regionie?
W Olsztynie przybywa łóżek dla turystów. Mamy rekord, jeszcze nigdy tak dobrze nie było. Inne miasta też rosną w siłę, powstają nowe hotele. Warmia i Mazury chłoną turystów jak gąbka. Ale ten rozwój może okazać się niebezpieczny…

Prezydent Piotr Grzymowicz z wotum zaufania i absolutorium Rady Miasta Olsztyna
Wczoraj (środa 28 czerwca) odbyła się najważniejsza sesja Rady Miasta w roku. To właśnie na niej radni Olsztyna rozliczali prezydenta Piotra Grzymowicza z wykonania zadań i budżetu miasta za ubiegły rok.

Mowy dworzec ma być gotowy w drugim półroczu tego rokuA kolejarze robią swoje
Choć zapadają wyroki sądowe, to budowa dworca kolejowego w Olsztynie, jak też modernizacja stacji, toczą się dalej. Ale jak już doczekamy ich szczęśliwego końca, to trzeba będzie uporządkować przestrzeń wkoło, a to może okazać się misją z gatunku tych niemożliwych.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl