Obrzędy i zwyczaje weselne. "Na ślubnym kobiercu" - nowa wystawa w Domu Gazety Olsztyńskiej

2023-06-26 10:23:32(ost. akt: 2023-06-26 10:38:27)

Autor zdjęcia: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

W Domu Gazety Olsztyńskiej na Targu Rybnym w Olsztynie można zwiedzać wystawę poświęconą obrzędom i zwyczajom weselnym na Warmii i Mazurach na przełomie XIX i XX wieku.
Wystawa "Na ślubnym kobiercu" składa się z kilkudziesięciu zdjęć, które przekazali muzealnikom dzisiejsi mieszkańcy Olsztyna i okolic oraz "ślubnych eksponatów", m.in. welonu z początku lat 50. XX w., weselnego fraka nauczyciela szkoły polskiej w Olsztynie, kart z powinszowaniami z okazji zawarcia małżeństwa, zaproszeń na wesele, ogłoszeń matrymonialnych z przedwojennej prasy.

— Panna, córka gospodarska poszukuje dla braku znajomości panów katolików (mieszka na Mazurach) na tej drodze męża. Gospodarze posiadający własność 100 morgową lub większą zgłosić się mogą do Gazety — głosi jedno z prezentowanych na wystawie ogłoszeń.

Fot. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Kuratorka wystawy Danuta Syrwid powiedziała, że wystawa składa się z czterech części. W pierwszej prezentowane są gry i wróżby matrymonialne.

— Wróżby matrymonialne były aktywną formą poszukiwania wiedzy o przyszłym życiu. Ich czas przypadał głownie na przełom jesienno-zimowy a więc w Wigilię Bożego Narodzenia. Dodatkowo dziewczęta wróżyły w wigilię św. Andrzeja, a chłopcy w wigilię św. Katarzyny — czytamy na wystawie.

W drugiej części prezentowane są weselne zwyczaje Warmiaków i Mazurów. Tu można się dowiedzieć, że wiele małżeństw było kojarzonych przez tzw. rajków, którzy często kierowali się nie uczuciami młodych, a ekonomią. Samą imprezą weselną na Warmii zawiadywał placmistrz.

Fot. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

— Bez placmistrza warmińskie wesele, jak nabożeństwo bez księdza w kościele — pisał o tym mistrzu ceremonii jeden z redaktorów przedwojennej "Gazety Olsztyńskiej" Jan Liszewski.

Na wystawie można się też dowiedzieć, że wyjątkowym zwyczajem wieczoru przedślubnego u panny młodej był polterabend czyli tłuczenie naczyń przed domem.

— Hałas miał odstraszyć złe duchy i przynieść szczęście nowożeńcom — czytamy.

Zdjęcia przedwojennych nowożeńców pokazują, że panny młode brały ślub w ciemnych sukniach.

— Wynikało to z przenikania miejskiej mody na wieś. Panny ze wsi szyły sobie miejskie suknie ale nie było ich stać, by założyć je tylko do ślubu, dlatego potem je zakładały na różne święta i uroczystości. Suknie były granatowe, szare, czarne — wyjaśniła Syrwid.

W tej części wystawy zaaranżowano także wnętrze warmińskiej chaty.

Trzecia część wystawy pokazuje zakład fotograficzny, w jakim młode pary wykonywały ślubne fotografie, a ostatnia część prezentuje ślubne fotografie ludzi, którzy przyjechali do Olsztyna i okolic po zakończeniu II wojny światowej i włączeniu Warmii i Mazur do Polski.

Syrwid powiedziała, że "wystawa będzie prezentowana długo, może nawet kilka lat".

Fot. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie


(PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska


W poniedziałkowym (26 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Urania: będzie czwarta ekspertyza dachu
Kompleksowy remont dachu hali Urania jest już na ostatniej prostej. Sportowcy już szykują się do wejścia na parkiet, a kibice na trybuny. Przeszkodą w realizacji marzeń o obiekcie sportowym z prawdziwego zdarzenia w Olsztynie może się okazać… nierówna kopuła.

S16 na odcinku Borki Wlk.- Mrągowo ma być gotowa w I połowie 2024 rokuNowa „szesnastka” ze starym asfaltem?
Zostały otwarte oferty, które wypłynęły na dwa przetargi na wybudowanie drugiej jezdni na ekspresowej „szesnastce” od Olsztyna do Biskupca. Mimo że zainteresowanie inwestycją jest bardzo duże, to drogowcy mają ciężki orzech do zgryzienia.

Kopernik z Olsztyna przeniesie się do Torunia
Olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego to cztery dni wypełnione obradami kopernikologów i… kopernikofilów. Ostatnie przedpołudnie Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UWM w Olsztynie poświęcone zostało różnym obliczom Kopernika.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl