Na Mazury wrócili zagraniczni turyści. Nadchodzący sezon zapowiada się dobrze

2023-06-26 09:30:06(ost. akt: 2023-06-26 10:33:08)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Nadchodzący sezon wakacyjny zapowiada się na Warmii i Mazurach dobrze, choć – jak zwykle – decydująca będzie pogoda. Po pandemicznej przerwie do regionu powróciły zorganizowane wycieczki grupowe z Niemiec, coraz częściej nad jeziorami wypoczywają Czesi czy Francuzi.
Przedstawiciele branży turystycznej z Mazur zgodnie uważają, że nie da się przewidzieć, jaki będzie nadchodzący sezon turystyczny. — Jeżeli możemy wnioskować po dwóch ostatnich długich weekendach, to będzie dobrze. Ale to są tylko spekulacje, bo na Mazurach frekwencja zależy m.in. od dobrej pogody — powiedział PAP dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku Robert Kempa.

Branża turystyczna na Mazurach podkreśla, że niewiele osób rezerwuje wakacje z wyprzedzeniem. — Zdecydowana większość spontanicznie, w ostatniej chwili wybiera miejsce odpoczynku — dodał Kempa i przypomniał, że od wielu lat na Mazurach tłoczniej robi się dopiero od drugiej połowy lipca.
W czerwcu Mazury zapełniały się wyłącznie w weekendy, np. w miniony wtorek restauracje nad jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach świeciły pustkami. Bez problemów, od ręki można było w wiosce żeglarskiej wypożyczyć łódź żaglową czy motorową.

— Weekendy są przyzwoite, tak od piątku, czasem czwartku, do niedzieli wieczorem. W pozostałe dni jest pusto, jachty stoją w portach. Teraz odpoczywa trochę grup z zakładów pracy, ale te pobyty są krótsze i skromniejsze niż przed pandemią — powiedział PAP Eugeniusz Faryj z Rucianego-Nidy, który m.in. przewozi turystów tramwajami wodnymi po jeziorach. Dodał, że za to ci, którzy korzystają z uroku Mazur, zanim te są zatłoczone, mogą się przekonać, że w Śniardwach woda znowu stała się przejrzysta, mogą zaobserwować dzikie gęsi, kormorany czy czaple. — Co dnia płynę na Śniardwy i ludzi, których przewożę, te widoki zachwycają. Jak będzie tłok, zwierzęta się pochowają — dodał.
Po pandemicznej przerwie tej wiosny na Mazurach pojawiły się zorganizowane grupy turystów z Niemiec. Takie grupy odwiedzają zwykle m.in. Gierłoż, Świętą Lipkę, pływają statkami po jeziorach. — Wbrew powszechnemu mniemaniu to nie są osoby, które odwiedzając Mazury, przyjeżdżają do kraju przodków. Niemcy nawykli do częstych wyjazdów: bliższych, dalszych, mniej i bardziej egzotycznych. Mazury traktują jak każde inne ciekawe miejsce do odwiedzenia, a to, że przyjeżdżają na Mazury, jest efektem m.in. promowania Mazur na targach turystycznych w tym kraju — powiedział PAP Kempa. Dodał, że nad jeziora wrócili też Czesi, którzy żeglują po Mazurach.

W ocenie Kempy powrót zagranicznych gości stał się możliwy na skutek wygaszenia pandemii i oswojenia się z wojną w Ukrainie.

Z danych dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku wynika, że w tym sezonie miasto to odwiedzili już m.in. goście z Dani, Francji, Bliskiego Wschodu i Indii. — Wszystkich niezmiennie i niezmiernie zachwycają mazurskie krajobrazy, przestrzenie. Krajobraz jest naszym atutem i unikatem — podkreślił Kempa. (PAP)


W poniedziałkowym (26 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Urania: będzie czwarta ekspertyza dachu
Kompleksowy remont dachu hali Urania jest już na ostatniej prostej. Sportowcy już szykują się do wejścia na parkiet, a kibice na trybuny. Przeszkodą w realizacji marzeń o obiekcie sportowym z prawdziwego zdarzenia w Olsztynie może się okazać… nierówna kopuła.

S16 na odcinku Borki Wlk.- Mrągowo ma być gotowa w I połowie 2024 rokuNowa „szesnastka” ze starym asfaltem?
Zostały otwarte oferty, które wypłynęły na dwa przetargi na wybudowanie drugiej jezdni na ekspresowej „szesnastce” od Olsztyna do Biskupca. Mimo że zainteresowanie inwestycją jest bardzo duże, to drogowcy mają ciężki orzech do zgryzienia.

Kopernik z Olsztyna przeniesie się do Torunia
Olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego to cztery dni wypełnione obradami kopernikologów i… kopernikofilów. Ostatnie przedpołudnie Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UWM w Olsztynie poświęcone zostało różnym obliczom Kopernika.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl