Po dwóch latach al. Piłsudskiego wraca na mapę Olsztyna. Główna ulica miasta jest od dziś przejezdna

2023-06-26 08:29:42(ost. akt: 2023-06-26 09:53:02)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś jest wielki dzień. Aleja Piłsudskiego, czyli główna ulica Olsztyna po dwóch latach zamknięcia wraca na drogową mapę miasta.
Otwarcie al. Piłsudskiego to ogromny krok w pracach nad budową drugiej linii tramwajowej w Olsztynie.

— Zgodnie z harmonogramem, który przedstawił wykonawca, do końca czerwca mają zostać położone tory tramwajowe na całej długości Piłsudskiego, Wyszyńskiego i Synów Pułku. Na samej estakadzie tory zostaną ułożone do końca wakacji, a wszystkie prace torowe zakończą się z końcem września — zaznacza Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" na początku czerwca.

I dodała: Niedługo prace zostaną wznowione również pod Wysoką Bram i na placu Jedności Słowiańskiej. Tam mały problem zamienił się w duże opóźnienie. Chodnik przy DH Jakub okazał się za wąski i nie pokrywał się z dokumentacją projektową.

Okazuje się, że przynajmniej póki co, wszystkie prace idą zgodnie z planem.

Otwarcie al. Piłsudskiego — znamy w organizacji ruchu autobusów miejskich


Autobusy linii 105, 106, 113, 121, 126 oraz 128 wracają w obu kierunkach na stałą trasę po al. Piłsudskiego.
Autobusy linii 110 w kierunku krańca „Polmozbyt" wracają na stałą trasę ulicami: Piłsudskiego - Głowackiego - Kołobrzeska.
Autobusy linii 111, 131 kursować będą na trasie zmienionej w obu kierunkach od skrzyżowania Dworcowa/Żołnierska ulicami: Dworcowa - Pstrowskiego - Synów Pułku.
Autobusy linii 116 kursować będą na trasie zmienionej w obu kierunkach od skrzyżowania Dworcowa/Żołnierska ulicami: Dworcowa - Pstrowskiego - OSIEDLE MAZURSKIE.
Autobusy linii 117 kursować będą w obu kierunkach trasą ulicami: Piłsudskiego - Mazowieckiego (Obiegowa) - Żołnierska - Dworcowa - Pstrowskiego - Synów Pułku.

W związku z powyższym zmianie ulegają godziny części odjazdów z przystanków na całej trasie poszczególnych linii, łącznie z przystankami początkowymi.

Uruchomione zostaną przystanki tymczasowe na al. Piłsudskiego w obu kierunkach: „Planetarium", „Hala Urania", „Stadion Stomil" oraz przystanek „Pstrowskiego" (dla linii 105 i 116 w kierunku Os. Mazurskiego oraz 111, 117, 120, 131 w kierunku ul. Synów Pułku) na ul. Pstrowskiego przed skrzyżowaniem z ul. Wyszyńskiego/Synów Pułku.

Zawieszone zostają przystanki: „Dom Kultury Agora" na ul. Żołnierskiej w obu kierunkach. Ponadto zlikwidowany zostanie tymczasowy przystanek „Teatr Lalek" na ul. Kołobrzeskiej dla linii 110 w kierunku krańca POLMOZBYT, a przywrócony zostanie przystanek w stałej lokalizacji na ul. Głowackiego. Dla linii 117 wznowione zostanie funkcjonowanie przystanek „Hala Urania" na ul. Mazowieckiego w obu kierunkach.

Dodatkowo zmienią się linie autobusowe obsługujące przystanki: „Skwer Wakara", „Szpital Wojewódzki", „Szpital Dziecięcy", „Pstrowskiego-Dworcowa", „Pstrowskiego" (na ul. Wyszyńskiego), „Piłsudskiego", „Plac Inwalidów Wojennych" (na ul. Dworcowej).

Zawarty przez miasto kontrakt zakładający budowę infrastruktury tramwajowej po aneksie jest wart ponad 451 mln zł. W jego skład wchodzi budowa węzła przesiadkowego Wysoka Brama, budowa estakady tramwajowej, torowisk, trakcji tramwajowej, peronów i modernizację już istniejących skrzyżowań oraz ulic.W poniedziałkowym (26 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Urania: będzie czwarta ekspertyza dachu
Kompleksowy remont dachu hali Urania jest już na ostatniej prostej. Sportowcy już szykują się do wejścia na parkiet, a kibice na trybuny. Przeszkodą w realizacji marzeń o obiekcie sportowym z prawdziwego zdarzenia w Olsztynie może się okazać… nierówna kopuła.

S16 na odcinku Borki Wlk.- Mrągowo ma być gotowa w I połowie 2024 rokuNowa „szesnastka” ze starym asfaltem?
Zostały otwarte oferty, które wypłynęły na dwa przetargi na wybudowanie drugiej jezdni na ekspresowej „szesnastce” od Olsztyna do Biskupca. Mimo że zainteresowanie inwestycją jest bardzo duże, to drogowcy mają ciężki orzech do zgryzienia.

Kopernik z Olsztyna przeniesie się do Torunia
Olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego to cztery dni wypełnione obradami kopernikologów i… kopernikofilów. Ostatnie przedpołudnie Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UWM w Olsztynie poświęcone zostało różnym obliczom Kopernika.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bialy #3110193 2 lip 2023 08:48

    Główna ulica Olsztyna jest zawężona do jednego pasa w każdym kierunku. To jakaś makabra... Nasi włodarze nienawidzą mieszkańców miasta, którym rządzą.

    odpowiedz na ten komentarz