Paweł Jaszczuk: — Wolę być tam, gdzie mnie jeszcze nie było

2023-06-26 09:08:43(ost. akt: 2023-06-26 09:28:15)

Autor zdjęcia: archiwum pisarza

Za głosem serca — czyli dokąd?


Gabriel, mieszkaniec przyczepy kempingowej, wiedzie skromne i samotne życie. Pewnego dnia do jego „domu” puka chłopiec z psem. Kim jest Daniel? Po co odwiedza obcego mężczyznę? „Za głosem serca”, najnowsze dzieło Pawła Jaszczuka — to opowieść o przyjaźni małego chłopca z dorosłym mężczyzną oraz o ich pasjonującej wędrówce, pozwalającej odnaleźć sens życia.
Czy krzywdy wyrządzone w dzieciństwie da się kiedykolwiek naprawić? Czy można odkupić winy? Czy należy wybaczać za wszelką cenę? Autor wprawdzie podsuwa odpowiedzi, ale ostatecznie to sam Czytelnik musi sobie na te trudne pytania odpowiedzieć.

— Co Panu daje pisanie?
— Pisanie powieści jest dłuższą odpowiedzią na najważniejsze pytanie, jakie stawia sobie człowiek, a brzmi ono: po co żyjemy? — mówi Paweł Jaszczuk. — Za każdym razem moi książkowi bohaterowie odgrywają rolę, którą im wyznaczam. Zazwyczaj pakuję ich w sytuację, w jakiej sam nie chciałbym się znaleźć. W powieści „Za głosem serca” puszczam w ruch machinę wyobraźni i pod koniec dostaję odpowiedź, z którą czytelnik może się zgodzić lub uzupełnić ją o swoje własne doświadczenia. Napisałem kilkanaście książek — kryminałów, thrillerów, powieści obyczajowych — i w każdej z nich zbliżyłem się trochę do prawdy, o którą od wieków spierają się filozofowie.

— Czy „Za głosem serca” to Pana kolejny mroczny kryminał?
— Nie, to nie jest kryminał! Wydawca twierdzi, że to nastrojowa, pełna przygód „powieść drogi”, która dla każdego z bohaterów okaże się najważniejszą życiową lekcją. Są w niej wątki sensacyjne, są ucieczki, pościgi, poplątane życiorysy, prywatne śledztwo, lecz ja nie chciałbym być zaszufladkowany tylko jako autor kryminałów. To bardzo niewygodna sytuacja, ograniczająca wyobraźnię. Wolę być tam, gdzie mnie jeszcze nie było.


Paweł Jaszczuk jest autorem kryminałów, thrillerów oraz powieści obyczajowych. Za powieść Foresta Umbra, której akcja toczy się w dawnym polskim Lwowie, autor otrzymał najwyższe wyróżnienie w tej dziedzinie — Nagrodę Wielkiego Kalibru. Książka ta ukazała się również w tłumaczeniu na język niemiecki. Foresta Umbra, Plan Sary, Marionetki, Akuszer śmierci oraz Lekcja martwej mowy tworzą pięcioksiąg lwowski z Jakubem Sternem i Wilgą de Brie w rolach głównych. Spod jego „pióra” wyszły także między innymi: Testament, Ochronka Anioła Stróża, Na skraju nocy, Sekret Antykwariusza, Szczęśliwa Przystań oraz Po tej stronie księżyca.

„Gazeta Olsztyńska” jest patronem powieści Za głosem serca.

Kiedy: 27 czerwca, godz. 17:00
Gdzie: Książnica Polska, plac Jana Pawła II 1, pierwsze piętro
mmb