Obrońca i przyjaciel, opiekun i towarzysz, autorytet i wychowawca. Mój tata terytorials

2023-06-23 08:21:06(ost. akt: 2023-06-23 10:39:20)
Rola, jaką odgrywa ojciec w życiu dziecka jest nieoceniona. To ktoś, komu można powierzyć swoje sekrety, na kim zawsze można polegać, komu zawsze można zaufać i poprosić o radę. To obrońca i przyjaciel, opiekun i towarzysz zabaw, autorytet i wychowawca. Tata-żołnierz to także nauczyciel postaw moralnych i patriotycznych, który dba o zachowanie tożsamość i przywiązanie do Ojczyzny. O roli ojca i żołnierza opowiadają podporucznik Paweł Krawczyk i szeregowy Piotr Martyniuk.
Ojcowie służący w Wojskach Obrony Terytorialnej tworzą silne fundamenty formacji i mają realny wpływ na bezpieczeństwo miejsca, w którym wychowują się ich dzieci. Na własnym przykładzie pokazują, jak rozwijać talenty, zainteresowania i pasje, jak szukać właściwego pola realizacji w pracy zawodowej, służbie, działalności społecznej i życiu rodzinnym.

Wielu żołnierzy służących w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to ojcowie, którzy z dumą służą Ojczyźnie. Swoją postawą pokazują dzieciom co w życiu jest naprawdę ważne. Dają im w ten sposób lekcję patriotyzmu. Jednym z nich jest szer. Piotr Martyniuk, który służbę w WOT rozpoczął w 2021 roku.

— Na początku była to pasja i zainteresowanie. Po pierwszych studiach, jakimi było ratownictwo medyczne, chciałem rozszerzyć swoje umiejętności o medycynę pola walki i o zdolności militarne, taktyczne. Obecnie jestem studentem szóstego roku medycyny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i chciałbym połączyć tą drogę medyczną z wojskową. Bardzo się cieszę, że moja córka ma okazję widzieć mnie, swojego tatę w mundurze. Dzięki temu widzi, że wojskowi, są po to by pomagać ludziom, dbać o nasze wspólne bezpieczeństwo i nas chronić. Widzi też, że to jest mnóstwo szkoleń, że sama kariera wojskowa jest związana z rozwojem, nauką i wiedzą. Myślę, że moja córka jest dumna z tego, że jej tata jest w wojsku, ponieważ często w przedszkolu mówi dzieciom, że tata był na zjeździe wojskowym, że nosi mundur, a kiedy widzi wojskowych to mówi, że tata tak samo jest ubrany. Myślę, że pozostawia to w jej umyśle pozytywne wrażenie i emocje, a to jest bardzo ważne, żeby później młode pokolenie zachęcić do służby w obronie Ojczyzny.

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Odpowiedzialne ojcostwo to wsparcie, poświęcenie, zaradność, opanowanie i wytrwałość, które niosą za sobą wzór postępowania i ostoję w trudnych chwilach.
Tata jest jedną z najważniejszych osób w życiu zarówno chłopców, jak i dziewcząt. To pierwszy mężczyzna w życiu córki i pierwszy wzór męskości dla swojego syna. To życiowy autorytet, a zarazem ktoś, kto zawsze gotów jest okazać zrozumienie.
W trudnej roli ojca potrzebna jest życiowa mądrość i cierpliwość. Ojcowie odgrywają ważną rolę w budowaniu przez dzieci własnej tożsamości, poglądów i poczucia wartości. Wpływają na wybór postaw i wzorców, ideałów i aspiracji, którymi młodzi ludzie kierują się w późniejszym, dorosłym życiu. Przekonał się o tym ppor. Paweł Krawczyk, na co dzień pracownik olsztyńskiego planetarium i żołnierz 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Córka i syn poszli w jego ślady i założyli mundur – póki co jako uczniowie w klasie o profilu mundurowym.

— Jestem szczęśliwym ojcem trójki dzieci, z czego dwójka najstarszych poszła, można powiedzieć, w moje ślady, bo chodzą do szkoły mundurowej. Najmłodszy również jest zafascynowany wojskiem zwłaszcza jeśli ma okazję ze mną przebywać w jednostce i zobaczyć sprzęt wojskowy, to wtedy jest przeszczęśliwy.
Paweł służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczął w 2018 roku od szkolenia podstawowego. Spodobało mi się to i postanowiłem rozwijać się w tym kierunku i zapisałem się na kurs SONDA, po ukończeniu otrzymałem stopień podoficerski. Dalszym krokiem było pójście na kurs AGRYKOLA, po ukończeniu uzyskałem stopień oficera. Uważam, że ojciec powinien swoim dzieciom pomagać w rozwijaniu się i wspierać w pokonywaniu własnych słabości oraz uczyć samodzielnego myślenia. To dotyczy również własnej osoby, cały czas musimy się rozwijać i dostosowywać do nowych sytuacji.

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Jak sam podkreśla zdecydował się na służbę w WOT, bo może ją pogodzić z życiem rodzinnym i zawodowym.

— Ojciec powinien spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu, starać się wygospodarować ten czas z napiętego grafiku codziennych obowiązków, uczestniczyć w codziennych czynnościach i zajęciach i wspólnych zainteresowaniach. Każdy ojciec powinien być kimś więcej niż tylko rodzicem i wychowawcą - powinien być również przyjacielem dziecka. Ojciec powinien być obecny podczas całej drogi rozwoju dziecka, który kształtuje osobowość dziecka, uczy pokory, odpowiedzialności, autorefleksji, sprawiedliwego traktowania ludzi, oraz uczy trudnej sztuki życia w świecie nie zawsze idealnym. Uważam, że jednym z głównych zadań ojca w wychowaniu dziecka jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i poczucia tego, że zostanie wysłuchane.

Ojciec, Tata, Tatuś. To on pokazuje świat od pierwszych dni, troszczy się, chce zrobić wszystko. W oczach dziecka jest najważniejszy i najdzielniejszy na świecie. Bycie tatą to ogromna odpowiedzialność, dlatego w tym szczególnym dniu składamy wszystkim ojcom najlepsze życzenia.

Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Źródło: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej


W piątkowym (23 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Kortowiada – moja miłość
Olsztyńskie juwenalia kojarzą się z dobrymi koncertami i świetną atmosferą. Nic więc dziwnego, że Kortowiada zyskała miano najlepszych juwenaliów w Polsce. Jak było w tym roku i co planowane jest na kolejny? Zaglądamy za kulisy Kortowiady.

Jedni się cieszą, drudzy liczą pieniądze
Zapowiedź podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku ucieszyła tych, którzy pracują za najniższą krajową. Na pewno zyska też budżet, bo wpływy ze składek wzrosną. Może być to jednak problem dla firm, których koszty znacznie wzrosną.

Taka truskawa!
Truskawki są bardzo zdrowe, zawierają wiele przeciwutleniaczy i witamin. Należą także do owoców najmniej kalorycznych: w 100 g są tylko 32 kalorie — a to o połowę mniej niż w jabłkach i trzy razy mniej niż w bananach. Poza tym przyspieszają metabolizm i regulują trawienie.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl