Panorama Olsztyna w nowym teledysku zespołu Big Day. Zespół wraca z nowym albumem

2023-06-21 19:00:38(ost. akt: 2023-06-21 15:21:37)

Autor zdjęcia: Print Screen z teledysku

Olsztyński zespół Big Day wypuścił właśnie nowy utwór, który jest zapowiedzią nadchodzącej płyty. "Kocham cię kolejny rok" to premierowa piosenka, do której teledysk został nagrany na jednym z dachów w mieście. Ciekawi efektów?
"Kocham cię kolejny rok" to premierowy utwór z nowej płyty Big Day, pt.: "Na koniec gwiazd", która ukaże się jesienią 2023. Grupa opublikowała także teledysk do piosenki, który nakręcony został na jednym z dachów w mieście. Za plecami artystów rozciąga się panorama Olsztyna.

— Historia naszej nowej płyty może spokojnie być kanwą do skomplikowanego scenariusza filmowego To, co będzie słychać jest w 100% gotowe, teraz szykujemy to, co będzie widać. Już naprawdę blisko…— zapowiadali na swoim profilu społecznościowym muzycy z zespołu Big Day.


Zespół Big Day powstał w lipcu 1992 roku w Olsztynie. Swój pierwszy koncert zagrał 30 sierpnia 1992 i na ten dzień grupa datuje swoje urodziny. W grudniu 1992 dokonali swoich pierwszych profesjonalnych nagrań, które posłużyły jako materiał promocyjny przedstawiany rozgłośniom radiowym i firmom fonograficznym. Od początku istnienia grupy jej filarami są Ania Zalewska i Marcin Ciurapiński. Harmonia głosów Ani i Marcina jest niepowtarzalna i natychmiast rozpoznawalna. Muzykę zespołu określa się mianem przebojowego rocka nawiązującego do tradycji lat 60-tych, oraz gitarowej muzyki angielskiej z lat 90-tych. Jednak z czasem Big Day pokazał, że posiada własny, wypracowany styl - po prostu styl zespołu Big Day. Mają na koncie osiem wydanych płyt autorskich i dwa albumy „Best of” - jeden w cyklu „Niepokonani” i drugi w sepcjalnej serii dla Empiku. Płyty rozeszły się w niemal półmilionowym nakładzie.

Fot. Print Screen z teledysku

Rok 1993 rozpoczął się występami w ramach "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", a zaowocował wydaniem debiutanckiej płyty "W świetle i we mgle". W roku 1994 odbyła się pierwsza duża trasa koncertowa wraz z zespołem Hey, występ na festiwalu w Opolu, oraz samodzielna, duża trasa klubowa w największych miastach w Polsce. Nagroda miesięcznika "Tylko Rock" za najlepszy debiut płytowy i nominacja do nagrody "Fryderyk '94" w kategorii debiut roku były zwieńczeniem sukcesów. Kolejna płyta została entuzjastycznie odebrana przez media i słuchaczy, a piosenki takie jak "Przestrzeń", czy zagrany z pazurem cover Czerwonych Gitar "Gdy kiedyś znów zawołam Cię", śpiewała cała Polska. Zespół bardzo dużo koncertował, a krążek "Kalejdoskop" wydany w 1995 roku został nagrodzony złotą płytą za sprzedaż ponad 100.000 egzemplarzy w pierwszym roku sprzedaży. Kolejne lata to kolejne przeboje, a płytą "Dzień Trzeci" (1996) Big Day ugruntował swoją pozycję na rynku. Między innymi zagrał niecodzienny koncert na dachu rejestrowany przez telewizję i po raz kolejny pojawił się na opolskim festiwalu.

Rok 1997 przyniósł wraz z płytą "Iluminacja" wielki hit "W dzień gorącego lata", który do dzisiaj, mimo upływu lat nieustannie grany jest przez wszystkie stacje radiowe w kraju. Z kolei wydany w 1999 roku album "To była bardzo długa noc" przez dziennikarzy muzycznych uznany został za najbardziej dojrzały muzycznie w historii zespołu.

Rok 2000 przynosi ze sobą nowe wyzwania. Zespół w przerwie sezonu koncertowego bierze udział w filmie Janusza Kijowskiego "Kameleon", gdzie udzielili się w roli statystów na ekranie. W filmie można również usłyszeć wiele piosenek z repertuaru grupy.

W 2001 roku ukazuje się CD "The best of Big Day", a muzycy pracują nad kolejnym materiałem. Efektem jest płyta pt."6" wydana na przełomie 2003/2004 roku. 15-lecie Big Day przypada na rok 2007, wtedy to muzycy odbywają serię koncertów w największych rozgłośniach radiowych w Polsce. Kolejny album - "Prawie proste piosenki" pojawia się na rynku rok później. Zespół milknie na kolejne trzy lata, ale nie oznacza to, że przestaje istnieć. Wręcz przeciwnie, trwają prace nad kolejnym albumem i cały czas można zobaczyć ich na żywo.

W październiku 2012 roku ukazuje się krążek zatytułowany "Nasza fala". To najwyżej oceniany z ostatnich albumów zespołu. Pozytywne reakcje mediów i fanów są dla muzyków najlepszą nagrodą. W maju 2016 nakładem Universal Music Polska ukazały się zremasterowane pierwsze cztery albumy grupy. W 2017 roku ukazuje się kolejna płyta "Best of" z największymi przebojami. W sierpniu tego roku Big Day jubileuszowym koncertem w Olsztyńskim Amfiteatrze wraz ze swoimi gośćmi świętuje 25-lecie. W roku 2019 zespół po raz kolejny zaprezentował się publiczności Krajowego Festwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Obecnie grupa niezmiennie koncertuje i zakończyła prace nad kolejnym, dziewiątym albumem studyjnym. Efekty poznamy już niebawem.


W środowym (21 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Na Kolejowej pracuje tylko dwóch sprzedawcówUlica Kolejowa, kula u nogi
Kolebką małego biznesu od lat są targowiska. Takim miejscem w Olsztynie były też ciąg budek i przy Kolejowej. Tu lata temu kwitł handel. Dziś sprzedaje tu tylko dwóch sprzedawców. Wpadli w pułapkę, z której nie mogą się wyswobodzić.

Inwestycje cmentarz DywityWkrótce ruszy budowa spopielarni
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Wiadomo już, że jeszcze we wrześniu w Dywitach ma ruszyć jej budowa. To ważna inwestycja, bo już połowa zmarłych chowana jest w urnach. Na kiedy planowany jest koniec inwestycji?

Mieszkańcy potrzebują dróg do mieszkań
Stawiguda to jedna z najszybciej rozwijających się gmin w regionie. Przybywa tam mieszkań, musi zatem przybyć i dróg. Skorzysta na tym także Olsztyn.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl