Muzyczne powitanie lata. Trwa Święto Muzyki, czyli Fête de la musique w Olsztynie [GALERIA]

2023-06-21 16:00:24(ost. akt: 2023-06-21 16:14:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Najdłuższy dzień roku, pierwszy dzień astronomicznego lata i... miasto pełne muzyki - czego chcieć więcej? "Fete de la Musique", niezwykłe święto, zagościło w Olsztynie na dobre.
Wydarzenie od ponad czterech dekad cyklicznie odbywa się na powitanie lata na całym świecie. Od niedawna także stolica Warmii i Mazur - jako jedno z ponad 330 miast na pięciu kontynentach - bierze udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

— Celem jest promocja muzyki w bardzo szeroki sposób — mówi inicjator i koordynator akcji, Michał Kupisz z Federacji FOSa. — To zachęta dla muzyków do spontanicznego występowania na ulicach miast i w miejscach publicznych. Natomiast darmowe koncerty dają szerokiej publiczności dostęp do muzyki.

Fot. Zbigniew Woźniak

Profesjonaliści i amatorzy - przedstawiciele różnych gatunków muzycznych - tego dnia prezentują, co im w duszy gra. Poza zaplanowanymi punktami programu, każdy spontanicznie może przyłączyć się do wspólnego muzykowania.

— Przedszkola, różne szkoły muzyczne, szkoły tańca włączyły się w tegoroczne przedsięwzięcie — dodaje Michał Kupisz. — To całe rzesze artystów, którzy przez cały dzień dzielą się z olsztynianami i gośćmi naszego miasta swoją pasją, czyli muzyką.

Zespół Blisfull Eclipse. Tworzą go uczniowie olsztyńskich szkół średnich.
Fot. Zbigniew Woźniak
Zespół Blisfull Eclipse. Tworzą go uczniowie olsztyńskich szkół średnich.

Podczas tegorocznego Święta Muzyki w Olsztynie zostało zorganizowanych 12 głównych scen oraz kilka mniejszych. Inicjatorem i koordynatorem akcji jest Federacja FOSa, jednak w organizację przedsięwzięcia zaangażowało się kilkadziesiąt podmiotów. Wydarzenie dofinansował samorząd Olsztyna.

Podajemy informacje o scenach, godzinach i wydarzeniach muzycznych tegorocznego Święto Muzyki - Fête de la musique - Olsztyn


Scena Open Piano - Wysoka Brama
godz. 10:00 – 21:00
10:00 – powitanie i oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. Wystąpią: Anka Banachomska oraz Marcin Borkowski
Na pianinie jak zwykle będzie mógł zagrać każdy kto tylko potrafi:) Nie trzeba się zapisywać.

Scena Targ Rybny
godz. 10:20 – 22:00
Na tej scenie zaprezentują się artyści o bardzo różnorodnym repertuarze, gatunkach i stylach. Zobaczymy występy muzyczne zarówno tych najmłodszych uczestników, młodzieży jak i dorosłych. Otrzymamy tu porządną dawkę energii. Wystąpią m.in. uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha, grupa White Hag, Kontraast, czy Blissful Eclipse. Scena zdecydowanie multikulturowa. Obok polskich muzyków wystąpią także ukraińscy a także gruzińscy. ) Nie zabraknie także pokazu flamenco oraz tradycyjnych tańców irlandzkich.

Fot. Zbigniew Woźniak

Scena Staromiejska
godz. 10:30 – 22:00
Tu także będzie się działo. Do południa scenę wypełnią dzieci z olsztyńskich placówek przedszkolnych, natomiast zaraz po nich, piękną muzyką cieszyć nas będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy pojawiać się będą także w późniejszych godzinach. Nie zabraknie także występów wychowanków Pałacu Młodzieży, Szkoły Muzycznej Casio, oraz niezwykle barwnych grup tanecznych z Ukrainy. Warto też posłuchać solistów, zarówno na skrzypcach, jak i gitarze akustycznej. Punktualnie o godz. 18:00 na scenie pojawi się zespół Czerwony Tulipan, który zachęci nas do wspólnego zaśpiewania utworu „Olsztyn kocham”. Weźcie gitary, bandury i bałałajki, czy co tam chcecie ale przede wszystkim bądźcie z nami i śpiewajmy razem:) Nie może Was tu zabraknąć !

Scena Kameralna (Kościół Ewangelicko-Augsburski)
godz. 16:00 – 21:00
Spokojnie, kameralnie ale równie różnorodnie. Na tej scenie będziecie mogli przeżyć wiele ciekawych doznań muzycznych. Od bluesa, poprzez wykonania chóralne, po prawdziwie spirytystyczne.

Scena Riff
godz. 14:00 – 18:00
Gdzie indziej jak nie przed sklepem muzycznym miałaby powstać rockowa scena uliczna:) Hałas robić tu będą młodzi ludzie jednej z pracowni Pałacu Młodzieży ale nie tylko oni:) Na zakończenie coś zupełnie odjechanego ale i całkiem wyciszającego. Musicie tu zajrzeć.

Scena ul. Kołłątaja
godz. 14:00 – 21:00
Zaprezentują się zespoły m.in. Państwowej Szkoły Muzycznej, Pałacu Młodzieży, a także wykonujące utwory o lirycznym zabarwieniu i spokojnym, kontemplacyjnym brzmieniu.

Scena Biblioteki Miejskiej (ul. M. Rodziewiczówny, przy Spichlerzu)
godz. 16:30 – 20:00
Na tej scenie Planeta 11 oraz Multicentrum przygotowało dla Was dwa występy. Będą to: She on me oraz Żywioły. To wyjątkowo klimatyczna uliczka naszego miasta. W takim miejscu muzyka smakuje jeszcze wyborniej.
W klubie Poza Space przy tej samej ulicy odbędzie się także karaoke po francusku i nie tylko :) Na wydarzenie zaprasza Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie.

Zespół Blisfull Eclipse. Tworzą go uczniowie olsztyńskich szkół średnich.
Fot. Zbigniew Woźniak
Zespół Blisfull Eclipse. Tworzą go uczniowie olsztyńskich szkół średnich.

Scena Teatru Lalek
godz. 16:00 – 18:00
Otwarta scena, czyli kto chce i umie, niech się prezentuje:) A wiemy, że na pewno umie się zaprezentować Szkoła Muzyczna Casio, której wychowankowie rozpoczną występy tej sceny:)

Scena Pałacu Młodzieży
godz. 16:30-17:30
Warto się wybrać na piękną scenę ogrodową Pałacu Młodzieży. Na zielonej trawce osłoniętej od słońca części ogrodu będzie można posłuchać repertuaru jaki przygotowały dzieci z pałacowych pracowni muzycznych.

Scena Aura
godz. 15:00 – 18:00
Jeśli chcecie wziąć udział w Święcie Muzyki ale macie do zrobienia pilne zakupy, to nic straconego. W Centrum Handlowym Aura będziecie mieli okazję połączyć jedno z drugim. Już od 15:00 uczniowie szkół muzycznych, soliści, wokaliści, duety, tercety etc. zaprezentują się na kolejnej multikulturowej scenie, gdzie nie zabraknie artystów z Polski i Ukrainy. Występ rozpocznie śpiewaczka operowa Olena Kulahina, do której dołączą także wybitne bandurzystki, które przyjadą na Święto Muzyki specjalnie z Warszawy.

Sceny Kawiarniane
W wielu miejscach Starego Miasta jak np. w ogródku Kawiarni Moja, Kawiarni Kofik, Usługa Jazz Bar, oraz niektórych restauracjach będziecie mogli się natknąć na artystów muzyków, którzy także i tam serwować Wam będą przepiękne kompozycje muzyczne, obok których nie da się przejść obojętnie. Zachęcamy więc do przycupnięcia w jednym z takich miejsc i spróbowania specjalnie przygotowanych na tę okazję specjałów.

To tylko część wydarzeń uświetniających muzycznie ten wyjątkowy dzień, w który angażuje się coraz więcej ludzi, którym nie tylko muzyka w duszy gra ale i przede wszystkim, którym bliska jest idea wspólnego działania, na rzecz społeczności i miejsca w którym żyją.


W środowym (21 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Na Kolejowej pracuje tylko dwóch sprzedawcówUlica Kolejowa, kula u nogi
Kolebką małego biznesu od lat są targowiska. Takim miejscem w Olsztynie były też ciąg budek i przy Kolejowej. Tu lata temu kwitł handel. Dziś sprzedaje tu tylko dwóch sprzedawców. Wpadli w pułapkę, z której nie mogą się wyswobodzić.

Inwestycje cmentarz DywityWkrótce ruszy budowa spopielarni
Olsztyn musiał długo czekać na budowę spopielarni. Wiadomo już, że jeszcze we wrześniu w Dywitach ma ruszyć jej budowa. To ważna inwestycja, bo już połowa zmarłych chowana jest w urnach. Na kiedy planowany jest koniec inwestycji?

Mieszkańcy potrzebują dróg do mieszkań
Stawiguda to jedna z najszybciej rozwijających się gmin w regionie. Przybywa tam mieszkań, musi zatem przybyć i dróg. Skorzysta na tym także Olsztyn.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl