OBO na ostatniej prostej. Przyszedł czas na liczenie głosów. Kiedy wyniki?

2023-06-21 08:30:00(ost. akt: 2023-06-21 08:32:26)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zakończyło się głosowanie w X edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosy można było oddawać internetowo jak i w formie tradycyjnej. Teraz nadszedł czas na liczenie głosów, które trafiły olsztyńskich urn.
Przez ostatnie dwa tygodnie mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur wskazywali zadania, które - w ich ocenie - są najlepsze spośród zgłoszonych. Głosowanie odbywało się poprzez Internet oraz w tradycyjnej formie.

— Dziękujemy serdecznie wnioskodawcom, głosującym i wszystkim zaangażowanym w OBO — mówi Beata Kardynał-Stawicka z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna. — Od dziś liczymy głosy oddane do urn w wersji papierowej.

Najsprawniejszą i najwygodniejszą formą głosowania było to poprzez Internet. Już wiemy, że wirtualne karty wypełniło 12763 osób. Na każdej z kart można było wskazać sześć projektów - trzy miejskie i trzy osiedlowe.

Na projekty miejskie zostało oddanych 30378 głosów, z czego nieważnych było 12. Suma punktów oddanych przez Internet to ponad 62,5 tys. Natomiast na zadania osiedlowe mieszkańcy oddali 30530, spośród których 19 było nieważnych. Liczba punktów to 63433.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: OBO: Prawie wszystko o głosowaniu

OBO: Prawie wszystko o głosowaniu

— Teraz przed nami liczenie głosów z kart, które zostały wrzucone do tradycyjnych urn — mówi dyrektor Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna, Aneta Szpaderska. — Ostateczne rezultaty jubileuszowej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego poznamy 12 lipca.

Fot. Zbigniew Woźniak

Olsztynianie wybierali spośród 120 projektów zakwalifikowanych do głosowania. Zadaniami osiedlowymi było 89 z nich, natomiast miejskimi - 31. Realizacja wybranych przez mieszkańców propozycji odbędzie się w 2024 roku. Przeznaczona na to kwota to 7,5 mln złotych.