Wciąż można oddać swój głos. Przedłużono głosowanie nad Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim

2023-06-19 08:25:06(ost. akt: 2023-06-19 13:20:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

O dobę dłużej, czyli jeszcze przez cały poniedziałek, można głosować w trwającej 10. edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego - podał urząd miasta Olsztyna. Mieszkańcy mają do wyboru 120 projektów, na które przeznaczono łącznie 7,5 mln zł.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: OBO 2023 - trwa głosowanie!

OBO 2023 - trwa głosowanie!

Głosowanie zaczęło się 5 czerwca i miało trwać do końca niedzieli, 18 czerwca. Władze Olsztyna zdecydowały jednak o przedłużeniu tego terminu - głosy można oddawać jeszcze przez cały poniedziałek do godz. 23.59.

— Przedłużenie jest rekompensatą za awarię usług home.pl, podczas której nie można było głosować. Trwało to tylko kilka godzin w ostatni wtorek, ale zdecydowaliśmy o wydłużeniu procesu o całą dobę — przekazała Beata Kardynał-Stawicka z olsztyńskiego urzędu miasta.

Miejscy urzędnicy zapowiedzieli, że nie dotyczy to jedynie internetowego głosowania. Jeszcze w poniedziałek będzie można wrzucać wypełnione papierowe karty do urn zlokalizowanych w ratuszu, Galerii Warmińskiej, na terenie CRS Ukiel, w Aquasferze czy siedzibach rad osiedli.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: OBO: Prawie wszystko o głosowaniu

OBO: Prawie wszystko o głosowaniu

Do udziału w głosowaniu są uprawnieni wszyscy mieszkańcy Olsztyna, bez ograniczeń wiekowych. Każdy z głosujących może poprzeć maksymalnie po trzy projekty miejskie i trzy osiedlowe. Zależnie od kolejności wskazania otrzymają one odpowiednio: trzy, dwa lub jeden punkt.

Do wyboru jest 120 projektów, w tym 89 osiedlowych i 31 miejskich. Wśród nich są zarówno tzw. projekty "twarde", czyli różnego rodzaju inwestycje, jak i "miękkie, tj. dotyczące jakiejś formy aktywności, np. organizacji festynów, imprez kulturalnych czy sportowych.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wśród projektów miejskich jest m.in. kilka modernizacji boisk przy szkołach, zadaszenie lodowiska przy ul. Jeziołowicza, rozbudowa skateparku na plaży miejskiej, linowy plac zabaw w Parku Kusocińskiego czy zakup samochodu do transportu psów i kotów na potrzeby Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie.

Projekty osiedlowe podzielono na 23 olsztyńskie osiedla. Np. w Śródmieściu można głosować na projekt stworzenia "kalendarza słonecznego" przy ławeczce Kopernika, postawienia 15 niewielkich rzeźb nawiązujących do regionalnych baśni i legend, organizację koncertów szantowych i remont chodników.

W 10. edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego do wykorzystania jest w sumie 7,5 mln zł, z czego 2,4 mln zł na realizację projektów miejskich i 5,1 mln zł na projekty osiedlowe. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 12 lipca 2023 r. Zwycięskie projekty będą zrealizowane w przyszłym roku.

Listę i opisy wszystkich projektów oraz szczegóły związane z głosowaniem można znaleźć na stronie internetowej: glosujobo.olsztyn.eu (PAP) autor: Marcin Boguszewski