Olsztyńska zieleń odradza się po tygodniach suszy [ZDJĘCIA]

2023-06-20 13:09:27(ost. akt: 2023-06-20 13:33:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ostatnie tygodnie nie były najlepsze dla zieleni. Rośliny, które po długiej zimie zaczęły rozkwitać trafiły na wielotygodniową suszę, która o mały włos nie uśmierciła wielu gatunków roślin, które na co dzień podziwiają mieszkańcy Olsztyna.
Mieszkańcy Warmii i Mazur ponad miesiąc patrzyli z nadzieją w niebo wypatrując deszczu. Wielodniowa susza najbardziej odbiła się na rolnikach i ogrodnikach, którzy musieli ratować się na wszystkie dostępne sposoby, aby zapobiec negatywnym skutkom, które odczuwali rolnicy.

Na łamach "Gazety Olsztyńskiej" pokazywaliśmy również, jak susza wpływa na zieleń miejską, która również była w bardzo złej kondycji. Na szczęście wszystko co złe kiedyś się kończy a nad Olsztynem pojawiły się długo wyczekiwane chmury deszczowe, które ponownie tchnęły życie w miejską zieleń.

Fot. Zbigniew Woźniak

Niestety szusza to coraz popularniejsze zjawisko na Warmii i Mazurach


Susza w Polsce to poważne zjawisko, które ma duży wpływ na rolnictwo, gospodarkę i środowisko naturalne. Susza występuje, gdy przez dłuższy czas brakuje wystarczających opadów deszczu, co prowadzi do niedoboru wody w glebie i zmniejszenia poziomu wód gruntowych.

W ostatnich latach Polska doświadczyła powtarzających się okresów suszy, które powodują negatywne skutki dla rolnictwa i ekosystemów. Brak wody może prowadzić do spadku plonów, wysokiej śmiertelności zwierząt hodowlanych, zmniejszenia jakości pastwisk i utraty bioróżnorodności. Rolnicy zmagają się z utratą plonów i ograniczeniem produkcji, co ma negatywny wpływ na gospodarkę kraju.

Fot. Zbigniew Woźniak

Susza prowadzi również do problemów w sektorze wodno-energetycznym. Niski poziom wód w rzekach i zbiornikach wodnych utrudnia produkcję energii w elektrowniach wodnych, co może prowadzić do konieczności korzystania z innych źródeł energii, takich jak elektrownie węglowe czy gazowe, co ma negatywny wpływ na środowisko.

Aby zaradzić problemowi suszy, konieczne są odpowiednie środki zaradcze i strategie zarządzania wodą. Wdraża się różne rozwiązania, takie jak inwestycje w infrastrukturę wodną, taką jak zbiorniki retencyjne, systemy irygacyjne i ochronę przed erozją gleby. Ważne jest również edukowanie rolników i społeczeństwa na temat zrównoważonego zarządzania wodą, oszczędzania wody i ochrony ekosystemów wodnych.

Rząd polski podejmuje działania mające na celu złagodzenie skutków suszy, takie jak programy wsparcia dla rolników dotkniętych suszą, finansowanie projektów infrastrukturalnych i badania naukowe w celu lepszego zrozumienia i zarządzania tym zjawiskiem.

Susza w Polsce jest poważnym problemem, który wymaga wielostronnego podejścia, współpracy międzysektorowej i świadomości społecznej. Tylko poprzez skoordynowane działania i świadome zarządzanie wodą można efektywnie zmniejszyć negatywne skutki suszy i przygotować się na przyszłe wyzwania związane z zmianami klimatycznymi.

Miejska zieleń w Olsztynie


Miejska zieleń w Olsztynie odgrywa istotną rolę w tworzeniu atrakcyjnego i zdrowego środowiska dla mieszkańców miasta. Olsztyn, położony w województwie warmińsko-mazurskim, jest znany z bogatej bazy przyrodniczej, w tym jezior, lasów i parków, co stanowi doskonałe zaplecze dla rozwoju zielonych przestrzeni miejskich.

Fot. Zbigniew Woźniak

W Olsztynie istnieje wiele obszarów zielonych, które spełniają różne funkcje, zarówno rekreacyjne, jak i ekologiczne. Oto kilka ważnych miejsc:

Park Centralny - To jeden z największych parków w Olsztynie, położony w centrum miasta. Park ten oferuje rozległe trawniki, alejki, stawy i liczne drzewa, które tworzą oazę zieleni w środku zgiełku miejskiego. Jest to popularne miejsce do spacerów, pikników i rekreacji na świeżym powietrzu.

Park Jakubowo - Ten obszar zielony znajduje się na obrzeżach Olsztyna i oferuje duże przestrzenie rekreacyjne, place zabaw, ścieżki rowerowe oraz stawy.

Park Naukowo-Technologiczny - Jest to nowoczesne miejsce, które łączy zieleń miejską z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Oferuje przestrzenie rekreacyjne, ale także stanowi platformę dla przedsiębiorców i naukowców do współpracy i rozwoju.

Ponadto, Olsztyn jest także miastem z wieloma skwerami, ogrodami, pasmami zieleni przy ulicach oraz lasami miejskimi, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców, regulacji klimatu miejskiego i ochrony środowiska naturalnego.

Miasto Olsztyn podejmuje także różne inicjatywy mające na celu rozwój zrównoważonej zieleni miejskiej, takie jak sadzenie nowych drzew, tworzenie terenów rekreacyjnych i propagowanie edukacji ekologicznej wśród mieszkańców.

Miejska zieleń w Olsztynie pełni ważną rolę w zachowaniu równowagi ekologicznej, estetyce miasta i dobrej jakości życia mieszkańców, zapewniając przestrzenie do relaksu, aktywności fizycznej i kontaktu z naturą.We wtorkowym (20 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Rozpoczął się proces Nawalnego
W kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim rozpoczął się nowy proces wobec lidera opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego, w którym władze zarzuciły mu „ekstremizm”. Główny oponent Kremla, już odsiadujący dziewięcioletni wyrok, może zostać skazany na kolejną karę – nawet 30 lat więzienia.

Demografia Olsztyna. Więcej emerytów, mniej pracowników
Jak co roku w czerwcu ukazał się „Raport o stanie miasta Olsztyna za ubiegły rok”. W tym długim opracowaniu znajdziemy sporo ciekawych informacji na temat stolicy Warmii i Mazur.

Do 400 mln zabrakło jednej cyfry
Dziś można zostać multimilionerem. Wystarczy tylko trafnie wytypować siedem cyfr, które padną w losowaniu w Eurojackpota. Do wygrania jest aż 540 mln zł. Trudno sobie nawet wyobrazić taką górę pieniędzy, a co dopiero je wydać.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć z zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ManiTU #3110056 22 cze 2023 10:21

    "Miasto Olsztyn podejmuje także różne inicjatywy mające na celu rozwój zrównoważonej zieleni miejskiej, takie jak sadzenie nowych drzew, tworzenie terenów rekreacyjnych" No proszę serio miasto Olsztyn tworzy tereny rekreacyjne. Czyli mam rozumieć że kolejna inwestycja budowy bloku mieszkalnego w parku miejskim to ta inicjatywa ??. To że na pstrowskiego na terenach zielonych(obok myjni), budują osiedle to też ta inicjatywa ???. Obecna władza dba tylko o betonowanie a nie to co opisaliście w artykule. Dwa główne parki , czyli jakubowy i centralny to moim zdaniem za mało "miejskiej zieleni". Po drugie nie wiem po co miasto w ogóle przycina trawy w mieście, Później zamiast zieleni, mamy żółte klepiska. Po pierwsze miasto powinno myśleć z wyprzedzeniem i kontaktować się z mieszkańcami, a nie parafrazując pewną wypowiedź "najpierw robimy, a potem się zobaczy"

    odpowiedz na ten komentarz