Wicepremier Piotr Gliński: oczekujemy od prezydenta Olsztyna jasnych decyzji w sprawie tzw. "szubienic"

2023-06-19 17:43:11(ost. akt: 2023-06-22 15:28:44)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk

— Pamiątki komunizmu zgodnie z polskim prawem powinny zniknąć z miejsca publicznego; oczekujemy od prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza jasnych decyzji w sprawie tzw. "szubienic" -— powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier podczas konferencji prasowej pod Pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej stwierdził, że
władze miasta pozostają bezczynne w sprawie usunięcia pomnika potocznie nazywanego "szubienicami". — Pamiątki komunizmu zgodnie z polskim prawem powinny zniknąć z miejsca publicznego. Ustawa co do tego jest zupełnie jasna. Decyzje odpowiednich urzędów też były jednoznaczne i jasne — powiedział.
— To jest rzecz niezrozumiała, że właściciel tego pomnika, prezydent Olsztyna wciąż unika odpowiedzialności i kluczy, szuka bardzo dziwnych, różnych prawnych kruczków, żeby nie zrealizować czegoś, co jest jego obowiązkiem — powiedział wicepremier.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że oczekuje w tej kwestii "jasnych decyzji" od prezydenta Olsztyna. — Ta pozostałość komunizmu zostanie przekazana tam gdzie jest jej miejsce, czyli do lamusa historii, a konkretnie do jednego z muzeów, które zgodziły się przyjąć ten pomnik. Istnieją w Polsce co najmniej dwa muzea, które gromadzą pamiątki po komunizmie — powiedział.
Przypomnijmy, że wojewoda ( na zdjęciu z lewej, z prawej Jerzy Szmit, prezes Fundacji om. Piotra Poleskiego) na początku roku nakazał usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej i wydał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. (PAP)
amk/ mbo/ mrr/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #3110021 19 cze 2023 23:49

    W artykule nie pada prawidłowa nazwa pomnika, może Pan wicepremier został wprowadzony w błąd i nie wie , że pomnik ma nazwę Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, która nigdy nie uległa zmianie. Kto oszukał Pana wicepremiera?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz