Zmiany w olsztyńskim planetarium. Dyrektor instytucji przechodzi na emeryturę

2023-06-14 15:50:00(ost. akt: 2023-06-14 15:52:34)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Niewykluczone, że w w najbliższy czwartek (15 czerwca) poznamy nowego dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Po dekadach pracy na emeryturę przeszedł dotychczasowy szef instytucji.
Po 50 latach od otwarcia Olsztyńskiego Planetarium, 40 latach pracy w instytucji oraz dwóch dekadach kierowania nią na emeryturę przechodzi Jacek Szubiakowski. Za lata współpracy oficjalnie podziękował mu prezydent Olsztyna.

— Lata Pańskiego dyrektorowania dobrze zapisały się w historii tej bardzo ważnej i chętnie odwiedzanej placówki — powiedział podczas spotkania w ratuszu Piotr Grzymowicz. — W imieniu mieszkańców Olsztyna i moim własnym serdecznie dziękuję za pracę i serce oddane OPiOA oraz życzę nowych wyzwań życiowych i radości z ich spełniania.

W czasach dyrektorowania Jacka Szubiakowskiego Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przeszło szereg zmian. Jedną z najważniejszych była instalacja w 2012 roku nowego, cyfrowego, systemu projekcyjnego DigitalSky 2 czy remont wieży ciśnień, w której mieści się obserwatorium. Instytucja partnerowała przy realizacji lub organizowała szereg krajowych i międzynarodowych wydarzeń związanych z jej działalnością.

W tej chwili trwa procedura wyboru nowego dyrektora OPiOA. Do konkursu stanęło dwóch kandydatów. Po zbliżających się przesłuchaniach zapadnie decyzja o tym, kto w najbliższych latach pokieruje instytucją.

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stanie przed nowym dyrektorem OPiOA będzie realizacja zaplanowanej modernizacji obiektu. Wśród prac, poza poprawą technicznego stanu siedziby przy al. Piłsudskiego 38 będzie powstanie nowoczesnej wystawy - Habitatu Księżycowego.