Gra terenowa ma zachęcić do zwiedzania Puszczy Rominckiej

2023-06-10 14:00:28(ost. akt: 2023-06-10 14:32:26)

Autor zdjęcia: Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej udostępnił nową grę terenową, która ma zachęcić turystów do odwiedzenia tej części Mazur. Jej uczestnicy podczas wędrówki leśną ścieżką będą mogli - rozwiązując zadania - dotrzeć do głazu cesarza Wilhelma.
Gra terenowa "Do cesarskiego głazu" ma pomóc w odkrywaniu ciekawych miejsc związanych z historią i przyrodą Puszczy Rominckiej. Rozpoczyna i kończy się w Stańczykach, niedaleko zabytkowych mostów kolejowych, które są najwyższymi tego typu obiektami w Polsce. Jedną z atrakcji tej leśnej trasy jest głaz upamiętniający sukcesy myśliwskie ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II.

— Przygotowaliśmy grę terenową, żeby zachęcić zwłaszcza dzieci i młodzież do wyprawy przez las i rozwijania krajoznawczych pasji. Pozwala ona poznać nie tylko piękno puszczańskiej przyrody, ale też świadectwa przeszłości — powiedziała Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Długość trasy wynosi 4 km, a przejście gry zajmuje ok. 1,5-2 godzin. Przed wędrówką należy pobrać kartę z zadaniami ze strony internetowej Parku.

Ścieżka prowadzi m.in. na szczyt dawnego grodziska Jaćwingów i po nasypie nieistniejącego torowiska kolejowego, które rozebrała i wywiozła w 1945 r. Armia Czerwona. Pozostałością po linii kolejowej są też zbudowane na początku XX wieku mosty w Stańczykach (wysokość 36,5 m, długość 190 m) nazywane "akweduktami Północy".

Na trasie można zobaczyć jeden z tzw. głazów Wilhelma z inskrypcjami upamiętniającymi jego myśliwskie osiągnięcia, tj. najbardziej okazałe upolowane jelenie. Są to pamiątki z przełomu XIX i XX w., gdy Puszcza Romincka była zamkniętym cesarskim rewirem łowieckim.

Park Krajobrazowy od kilku lat tworzy i modernizuje ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne. Powstało wiele nowych obiektów turystycznych, m.in. wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu. Zwiedzający mogą skorzystać z przewodnika, folderu turystycznego i aplikacji mobilnej, co ma ułatwić poznanie Puszczy Rominckiej, która nie była dotychczas tak popularna jak inne części Mazur.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje ponad 14,5 tys. ha.

Źródło: PAP
autor: Marcin Boguszewski