Murale na cześć Kopernika. Wyróżnionych zostało pięć miast

2023-06-10 19:00:00(ost. akt: 2023-06-09 14:31:37)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski województwa Warmińsko-Mazurskiego

Znane są już projekty murali, które w najbliższym czasie powstaną w pięciu miejscowościach na Warmii i Mazurach na Szlaku Kopernikowskim. Projekty z inicjatywy Samorządu Województwa, zostały przygotowane przez interesujących polskich artystów.
Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika w związku z jubileuszem 550. rocznicy urodzin oraz 480. rocznicy śmierci patrona Szlaku Kopernikowskiego.

Wydarzenia z bogatego kalendarza jubileuszowego odbywają się systematycznie w wielu miastach regionu. Jeszcze tego lata mieszkańców i odwiedzających gości czekają nowe atrakcje, między innymi wielkoformatowe dzieła sztuki w przestrzeni miejskiej.

Staraniem samorządu województwa warmińsko-mazurskiego we współpracy z gminami Frombork, Pieniężno, Olsztynek oraz Lidzbark Warmiński i Nowe Miasto Lubawskie powstanie pięć pokaźnych rozmiarów murali artystycznych.

Murale na Szlaku Kopernikowskim to pomysł na popularyzację i promocję postaci Mikołaja Kopernika, miejscowości na szlaku oraz oferty turystycznej związanej ze szlakiem.

— Mikołaj Kopernik wszystkie funkcje „człowieka renesansu” skupiał w swoim talencie i osobowości. I dlatego jest to postać do naśladowania — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Nasz region może poszczycić się tym, że Kopernik jest naszym obywatelem. Przebywał przecież na Warmii przez 40 lat swojego życia i stworzył tutaj swoje największe dzieła. Zaznaczenie jego osoby oraz działalności poprzez publiczną sztukę w postaci murali to bardzo dobry pomysł. I nie chodzi tylko o kwestie artystyczne, ale również inspiracje. Przedstawiony będzie bowiem jako astronom, medyk, ekonomista czy jako zarządca dóbr – swoją wielością talentów zachęca do odkrywania świata. Nasze wspólne działania z samorządami lokalnymi z pewnością będą zauważalne przez mieszkańców oraz turystów.

Projekty zostały przygotowane przez interesujących polskich artystów, którzy zinterpretowali postać wielkiego Polaka, bazując na jego dokonaniach w wielu dziedzinach i przedstawili go w nowoczesny, nieszablonowy sposób.

— W ten sposób chcemy upamiętnić, że Kopernik większość życia spędził na Warmii - przyznaje Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa. — Jest bardzo wiele miejsc, które odwiedzał, ale przede wszystkim w nich żył. To doskonała okazja do promocji całego regionu, ale też tych poszczególnych miejscowości. Poprzez ujednolicenie i spójność Szlaku Kopernikowskiego chcemy zachęcić mieszkańców i turystów, by przemierzali trasy, które w przeszłości pokonywał wielki astronom. Mamy w naszym regionie wyjątkowe Mazury, czyli nasz cud natury oraz Warmię, gdzie mieszkał i tworzył Mikołaj Kopernik. I powinniśmy się tym chwalić nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie.

Murale powstaną:
we Fromborku - Kopernik jako medyk (z konwalią w dłoni) i astronom.
Autor: Dorota Piechocińska (Ilustradora) - z wykształcenia architektka, z wyboru ilustratorka. Projektuje ilustracje prasowe, okładki książek, murale czy autorskie plakaty. Współpracowała m.in. z Volkswagenem Poznań, Miastem Poznań, Wysokimi Obcasami Ekstra, Wydawnictwem i Miesięcznikiem ZNAK czy Tygodnikiem Powszechnym.

w Pieniężnie - Kopernik jako administrator dóbr kapitulnych i astronom.
Autor: Weronika Skierka - jest młodą niezależną ilustratorką. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej pasją jest grafika. Ilustruje czasopisma. Wykonuje również projekty plakatów i murali. Na tym polu współpracowała z wieloma polskimi markami, a obecnie stara się tworzyć własną w Norwegii, gdzie aktualnie mieszka i pracuje. W swoich pracach duży nacisk kładzie na kolor - jego temperatury, nasycenie oraz wzajemną narrację. Inspiracją jest otaczająca ją codzienność, proste sytuacje, z których powstają szkice, a także muzyka i natura.

w Lidzbarku Warmińskim - Kopernik jako medyk (z symbolem medycyny Eskulapem). Autor: Izabela Dudzik - to ilustratorka pochodząca z okolic Śląska, obecnie jednak mieszkająca w Poznaniu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Katowicach. Jej ilustracje cechuje szczegółowość i zróżnicowana kolorystyka, natomiast tematycznie lubi poruszać się w strefach flory, fauny oraz ludzkiej tajemniczości. Jej prace można znaleźć na łamach magazynów, w projektach odzieżowych, opakowaniach użytkowych. Zrealizowała projekty murali w Gdyni: Aleja Zwycięstwa - Partyzantów 39 i w Katowicach: Słowackiego 16 na zlecenie agencji Spacecamp (reklama dla platformy Netflix serialu pt. „Arcane” na podstawie gry „League of Legends” autorstwa Riot Games), a murale zostały zrealizowane przez Goodlooking Studio. Muralowa kampania promocyjna serialu Netflixa objęła nie tylko Polskę, podobne murale powstają w różnych miastach na świecie.

w Olsztynku: w nawiązaniu do odbywającego się rokrocznie w Olsztynku Święta Ziół malowidło wielkoformatowe przedstawia Kopernika w otoczeniu roślin, w szczególności ziół leczniczych. Autor: Pola Augustynowicz - to ilustratorka, malarka i projektantka marki mieszkająca w Poznaniu, pracująca nad opakowaniami, brandingiem, identyfikacją wizualną, projektami wydawniczymi, muralami i wzorami. Posiada 18 lat doświadczenia w pracy w Design. Jest autorką popularnych poznańskich murali. Zaprojektowała również opakowania Ptasiego Mleczka dla Wedla.

w Nowym Mieście Lubawskim: Kopernik jako ekonomista. Autor: Patryk Hardziej – ilustrator, projektant grafik, twórca murali, autor książek z dziedziny historii znaków graficznych oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzany w konkursach branżowych. Zdobywca m.in. złotej nagrody konkursu Klubu Twórców Reklamy (w którym docenia się kreatywność, twórcza odwagę, wyrazistą komunikację, niestandardowe i przełamujące konwencję idee oraz aktualność użytych narzędzi, mediów i tematów) oraz tytułu projektanta roku w konkursie Polish Graphic Design Awards, czyli na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.

Szlak Kopernikowski to drogowy szlak turystyczny wytyczony dla upamiętnienia postaci Mikołaja Kopernika, który mieszkał i pracował na Warmii. Wzdłuż szlaku, na odcinku około 300 km, zostały rozmieszczone tablice i znaki kierujące do atrakcji turystycznych, m.in. :
— do Wzgórza Katedralnego we Fromborku, gdzie znajduje się grób wielkiego astronoma. Właśnie tu, we Fromborku, Kopernik prowadził badania nieba i pisał swoje wiekopomne dzieło „O obrotach”,
— do lidzbarskiego zamku, gdzie Kopernik mieszkał, pełniąc obowiązki osobistego sekretarza i lekarza biskupa,
— w Pieniężnie astronom bywał parokrotnie, mieszkając w zamku kapituły warmińskiej i m.in. dokonując lokacji osadników w okolicznych wsiach,
— chociaż nie zachowały się dokumenty potwierdzające pobyt Mikołaja Kopernika w Olsztynku i Nowym Mieście Lubawskim, prawdopodobnie tu bywał, gdyż
odwiedzał pobliską Lubawę, a kilka zabytkowych budowli pamięta jego czasy.