W miastach na szlaku kopernikowskim powstaną murale z wizerunkiem astronoma

2023-06-07 17:32:34(ost. akt: 2023-06-07 14:48:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W pięciu miastach na szlaku kopernikowskim w województwie warmińsko-mazurskim powstaną wkrótce murale z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Murale zaprojektowali polscy artyści, którzy przedstawili najbardziej znanego mieszkańca Warmii jako wybitnego człowieka renesansu realizującego się w wielu dziedzinach nauki.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin podkreślił, że murale z najwybitniejszym mieszkańcem Warmii powstaną w związku z Rokiem Kopernikowskim i podwójnym jubileuszem 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci kanonika warmińskiego i astronoma.

— Projekty murali zostały przygotowane przez interesujących polskich artystów, którzy zinterpretowali postać Kopernika, bazując na jego dokonaniach w wielu dziedzinach i przedstawili go w nowoczesny, nieszablonowy sposób — wskazał.

Jolanta Piotrowska z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego wskazała, że projekty zostały zakupione przez województwo warmińsko-mazurskie w ubiegłym roku za 34 tys. 174 zł brutto. Ich wykonanie będzie kosztować 84 tys. 378 zł i zostanie pokryte z budżetu województwa. W przedsięwzięciu finansowo uczestniczą też gminy, na obszarze których murale zostaną wykonane. Przeznaczą one łącznie 36 tys. 162 zł.

Znane są dokładne lokalizacje murali. W Pieniężnie będzie to ściana Szkoły Podstawowej przy ul. Orneckiej 8, w Olsztynku przy ul. Mrongowiusza 4, we Fromborku przy ulicy Portowej na budynku przy promenadzie wiodącej w stronę molo, w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Wyszyńskiego 18, a w Nowym Mieście Lubawskim przy ul. Grunwaldzkiej 11, bezpośrednio przy drodze krajowej nr 15.

We Fromborku na muralu Kopernik zostanie przedstawiony jako medyk z konwalią w dłoni i astronom. Autorką projektu jest Dorota Piechocińska z wykształcenia architektka a z wyboru ilustratorka.

W Pieniężnie Kopernik zostanie zaprezentowany jako administrator dóbr kapitulnych i astronom. Autorka projektu to Weronika Skierka, ilustratorka i graficzka.

Ilustratorka Izabela Dudzik jest z kolei autorką projektu murala, jaki znajdzie się w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Kopernik zostanie przedstawiony jako medyk z symbolem medycyny Eskulapem.

Olsztynek wzbogaci się o mural nawiązujący do odbywającego się rokrocznie w Olsztynku Święta Ziół. Malowidło wielkoformatowe przedstawi Kopernika w otoczeniu roślin, w szczególności ziół leczniczych. Autorką jest ilustratorka, malarka Pola Augustynowicz.

Kopernik jako ekonomista będzie przedstawiony w Nowym Mieście Lubawskim. Autorem tego murala jest Patryk Hardziej – ilustrator, projektant grafik, twórca murali, autor książek z dziedziny historii znaków graficznych.

Wszystkie murale mają być wykonane, o ile pogoda nie przeszkodzi, do końca lipca.

PAP
autor: Agnieszka Libudzka