Wiemy, co dalej ze skwerem przy zbiegu ulic Żołnierskiej i Kościuszki w Olsztynie

2023-06-06 15:30:58(ost. akt: 2023-06-06 15:32:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kiosk u zbiegu ulic Kościuszki i Żołnierskiej, znanej w Olsztynie piekarni, zniknął z mapy miasta. Ratusz zdecydował, że w jego miejscu ma powstać zielony skwer. Miasto podpisało własnie umowę na dotację w konkursie "Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur", dzięki której dotychczas zaniedbany teren będzie mógł się zazielenić
Pawilon, w którym mieściła się piekarnia przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Żołnierskiej w Olsztynie, to tylko wspomnienie -- zwłaszcza dla tych mieszkańców, którzy codziennie kupowali tu świeże pieczywo.

Przypomnijmy, że przez ponad 30 lat funkcjonował w tym miejscu drewniany pawilon handlowy. Można w nim było kupić świeże owoce i warzywa. Gdy stanął tu punkt z pieczywem, ratusz twierdził, że nie jest to działka inwestycyjna, tylko grunt docelowo przeznaczony pod teren zielony lub skwer.

W sprawę zaangażowali się okoliczni mieszkańcy, którym nie spodobała się decyzja miasta. Podpisali się pod petycją sprzeciwiającą się likwidacji punktu. Ich wysiłki poszły jednak na marne.

Fot. Zbigniew Woźniak

Prezydent Olsztyna podpisał właśnie umowę na dotację w konkursie "Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur". Poprzez uzyskane dofinansowanie skwer zostanie zagospodarowany.

— Sukcesywnie poprawiamy estetykę naszej publicznej przestrzeni — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Sadzimy nową roślinność, urozmaicamy nasadzenia miejskie. To wszystko pomaga także poprawić mikroklimat, a tym samym podnosi jakość życia.

Teren w pobliżu skrzyżowania ulic Żołnierskiej i Kościuszki zostanie obsadzony takimi roślinami jak m.in. Kocimiętka Faassena, Bodziszek kantabryjski, Floks szydlasty, Berberys Thunberga. Część planowanych do nasadzenia gatunków to rośliny miododajne, zapewniające pszczołom nektar i pyłek kwiatowy. Ponadto planowane jest posadzenie 30 krzewów oraz dębu czerwonego.

Całkowita wartość tego zadania to nieco ponad 40,6 tys. złotych. Uzyskana dotacja pokryje połowę tej kwoty.

Fot. Andrzej Sprzączak

Fot. Igor Hrywna

Fot. Zbigniew Woźniak


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jarm #3109930 6 cze 2023 20:32

    czy ten skwerek ma zrekompensować betonozę wzdłuż torowisk nieszczęsnych tramwajów ??

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz